Sport

Italia shpreson akoma për Botërorin 2022, FIFA merr vendimin të dielën

Nuk është mister që dështimi për t’u kualifikuar në Botërorin e ardhshëm në Katar ishte një goditje e rëndë për lëvizjen e futbollit italian. Tani, megjithatë, diçka mund të ndryshojë.

Shpresa e një pjesëmarrje për ampionët e Europës duket në horizont, e pranishme, gati për t’u kthyer në diçka shumë konkrete tashmë në ditët në vijim: ja çfarë mund të ndodhë të dielën. Ai që do të fillojë pas pak më shumë se katër javësh do të jetë Botërori i dytë në të cilin Italia, për fat të keq, nuk do të marrë pjesë.

Vështirësitë në kualifikim, pavarësisht kampionatit të jashtëzakonshëm europian të fituar pak më shumë se një vit më parë, do t’i bëjnë Axurrët e Roberto Mancini-t të shohin nga larg Botërin e Katarit. Gazetari Giulio Mola, në Tëitter, ka dhënë një lajm të bujshëm.

Kupa e Botës në Katar është shumë afër, më pak se një muaj larg dhe një shpresë e vogël për Italinë mund të ringjallet në mënyrë sensacionale. “Informacioni erdhi natën: FIFA po mendon shumë seriozisht të përjashtojë Iranin nga Kupa e Botës në Katar, pas dhunës ndaj grave”.

 

 

Më pas gazetari zbulon një skenar që do të lumturonte miliona italianë. “Të dielën do të vendoset: në rast përjashtimi nga turneu, vendin e Iranit mund ta marrë Italia si kampione në fuqi e Europës”. Disa orë dhe ne do të dimë nëse ky informacion i Giulio Mola mund të kthehet në diçka konkrete për Azzurrët: ëndrra e Kupës së Botës është afër.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania