Politike

PL në koalicion me PD në zgjedhjet lokale?

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta u shpreh i gatshëm të bashkëpunojë me PD-në dhe faktorë të tjerë opozitarë në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Duke folur në një konferencë për shtyp, ai tha se kjo forcë politike do të mbështesë kandidatët që kanë më shumë mundësi për të fituar.

Do jeni bashkë në aksionin opozitar me protesta dhe greva?

Vendi ka nevojë ulëritëse për greva dhe protesta kudo ku ka shkelje të ligjit dhe të të drejtave të qytetarëve tanë, kudo ku ka vjedhje. Ju e keni parë që edhe për meritë të vendimeve të papërgjegjshme të qeverisë përditë ka protesta dhe greva të fëmijëve, nxënësve, prindërve. Jeni njohur me vendimet absurde që skanë asnjë lidhje me kujdesin ndaj nxënësve dhe prindërve, siç janë aktet e fundit arbitrare të satrapqeverisë ku pasi ka filluar shkolla, kopështi në mënyrë arbitrare gjenden sebepe që nuk kanë lidhje me ligjin dhe cilësinë e edukimit për të bërë akte të tilla të cilat tregojnë edhe njëherë sesa e rëndësishme është e gjithë shoqëria të reagojë fort ndaj kësaj qeverie që sillet si një bandë dhe që është e gatshme t’u shkaktojë trauma edhe fëmijëve. Edhe aktet e gjykatës dje janë tërësisht të paligjshme dhe tregojnë një kapje nga ana e Qeverisë. Këto veprime të papërgjegjshme do ti paguajnë shqiptarët, pasi janë procese që kushdo mund ti fitojë shumë thjeshtë.

 

Do dilni bashkë në zgjedhjet lokale?

Ne kemi nisur përgatitjet për këto zgjedhje dhe shumë shpejt do të mbledhim edhe komitetin organizator të Partisë së Lirisë. Kemi ambicie shumë të forta për zgjedhjet që po afrojnë. Këto zgjedhje do të rivendosin edhe demokracinë vendore dhe llogaridhënien. Këto katër vite të një keqqeverisje totale kanë qenë të mjaftueshme për ti dhënë asaj ndëshkimin e merituar. Objektivi ynë kryesor është fitorja e opozitës, pavarësisht se çdo forcë politike ka ambiciet e saj. Ne jemi të hapur për të bashkëpunuar me PD dhe faktorët e tjerë opozitarë që të mbështeten kandidatët më të mirë..

Në vijim të pyetjes së koleges, jeni pro daljes me një kandidat të përbashkët të opozitës në vendore, për ta kuptuar qartë është po apo jo?

Sa i takon asaj me po me jo, po opozita duhet të dalë në të gjithë Shqipërinë me kandidatë të përbashkët. Kjo është më e mira për situatën sepse jemi në kushtet e një shteti mafioz dhe opozita duhet të paraqitet sa më e bashkuar. Por s’jemi në kushte normale dhe demokratike dhe opozitës nuk i lejohet të moskoordinohet dhe të mos bashkohet për interesin e shqiptarëve.

Për ne interesi kryesor është fitorja e opozitës në zgjedhjet vendore, rivendosja e demokracisë vendore që është administruar katastrofikisht nga Rilindja. Kryetarët e bashkive dhe anëtarët e Këshillave Bashkiakë u kthyen në një bunker të vërtetë, me zero transparencë për qytetarët. Shihni pagat në bashkia. Kanë mbaruar me master dhe kanë rrogat nga 200 mijë lekë të vjetra, se ata të ERE-s i kanë nga 4 milionë. Sepse shtojnë vetëm vende pune, për t’i mbajtur njerëzit varur me lëmoshë. Ajo është lëmoshë jo pagë, atyre s’mund t’u kërkosh as cilësi as përgjegjësi. U fol atëherë me të madhe që do përmirësojmë shërbimet dhe do mbledhim më shumë të ardhura për shërbimet dhe investimet por bilanci është katastrofik. Ka më shumë të punësuar nga Rilindja sot në 56 bashki që janë, sesa ka patur në 400 bashki dhe komuna të asaj kohe.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania