Aktualitet

Evi Kokalari, ultimatum Berishës: Tregohu i prerë, ndryshe mos na humbni kohë!

Evi Kokalari ka kritikuar qëndrimin e Sali Berishës gjatë mbledhjes së djeshme të Këshillit Kombëtar, ku ka kërkuar që ish kryeministri të mbante qëndrim të prerë mbi pikëpamjet e PD-së.

Përmes një postimi në “Facebook”, Kokalari i ka kërkuar Berishës që të jetë i prerë dhe të përcaktojë nëse PD do të jetë parti konservatore apo e qendrës, pasi ndryshe vetëm sa do përpiqej t’u bënte qejfin palëve brenda partisë.

Postimi i Kokalarit:

Dje, ne mbledhjen e kryesise paska pasur debat te forte nese duhet thene PD Konservatore ne materialin e Kodit te Sjelljes, Etikes dhe Integritetit apo jo.

Nga nje ane ka qene Edith Harxhi qe vazhdon e vetme në kryesi te luftoj per konservatorizem, nga ana tjeter Enno Bozdo (kam shume rezerva per kete individ), Albana Vokshi, Belind Kellicin dhe Josefina Topallin qe thonin qe PD eshte pjese e EPP.

Ne fund ka insistuar Berisha dhe perfundimi ka qene te lihet “parti konservatore e qendres”. Cfare kuptimi ka ‘konservatore e qendres” zoti e di? Kjo ne vetvete nuk qendron dhe duket qarte qe eshte nje tentative per ti bere qejfin te gjitha paleve. Gabim!!

Tashti me Belind Kellicin nuk merrem me sepse ai nuk ka arritur asgje politikisht me meritokraci. Kryetar te Forumit Rinor e bene ata qe donin t’ja merrnin Kryesine Saljanit dhe ti hiqnin kontrollin Bashes. Deputet e beri Basha mbas lepirjeve qe vetem nje njeri pa karakter mund ti bej. Pra, as zgjedhjet NUK fitoj por u fut me listat e mbyllura. Tashti po i lepihet Shkelzenit, a thua se kjo do e nxjerr ne drite.

Dy fjale per Jozefinen: Nese ke vendosur te behesh pengese per nje PD konservatore, dua te te kujtoj se vjet, kur braktise PD-ne, dhe hape me vrull dhe besim te madh partine tende, pame qarte sa te vlen lekura (politikisht them). Dhe ne Shkodren legjendare qe duhet ta kishe tenden, morre vetem 900 vota. Dmth, Shkodra qe mbahet nga qytetet me konservatore ne Shqiperi, s’ka pike besimi tek ty. Me qe je eksperte e braktisjes se partive, (1- braktise PDne per partine tende, 2- braktise partine tende per PDne), konsidero nje braktisje te fundit sepse lufta jote kundrejt nje PD konservatore do te deshtoj.

Lufta brenda PDse, te atyre qe duan vertet ndryshime dhe mbetjeve te regjimit te Lulit, tashme duket qarte. Gjithashtu duket qarte qe konservatoret duan primaret dhe meritokracine, ndërkohë këta të qëndrës dhe primaret duan ti anashkalojne dhe duan te ngelen te qendres. Ky paska qene debati tjeter dje.

Shume mire. PDja duhet te bej vertet nje zgjedhje urgjentisht. Jeni PD konservatore, apo thjeshte u tallet me demokratet kete vitin e fundit sic keni bere gjithnje.

Nderkohe, dy gjera dua t’ju kujtoj:

1. Protesta e 7 korrikut, per te cilet dolet shitet te gjithe mend, u organizuar nga tre individ, qe te tre konservator, me ne krye Altin Goxhajn qe ju e keni tallur dhe censuruar (Syri) pa fund.
2- Nderkohe qe ju te qendres ne Kryesi po mbeshtesni Besart Xhaferin per kryetar forumi, pa asnje meritokraci, por per te forcuar grupin tuaj ne kryesi dhe per te hequr qafe dhe ata pak konservator qe jane aty, anashkaloni nje gje: Kryesine Xhaferi mund ta marre, por baza e forumit rinor është me 4 kandidatet e tjere te gares qe ju po talleni masivisht.

Pra, si perfundim, ne konservatoret kemi me vete Forumin Rinor dhe 45 mije vete qe dolen ne protest ne 7 korrik.

JU, mbani listat!!

Ju garantoj, qe nese ky grup, qe deri tashti ka qene i aktivizuar vetem me pak vete, e merr organizimin seriozisht, bazen ne te gjithe Shqiperine e ngrejme ne kembe, dhe jo vetem, por mbi te gjitha elektoratin gri qe nuk kane asnje besim tek ju.

Sali Berisha duhet urgjentisht te mbaj qendrim te qarte dhe te prere. Parti konservatore te qendres NUK KA.

PDja o eshte e qendres ose eshte e djathte. VENDOSNI!! Por kohe mos na humbi.

Shume me thonin nuk behet PDja me te vjetrit. Po filloj ta besoj kete. Nese nuk ka kthese sic u premtua, grupi konservator te shkeputet nga PDja, te sjelle me vete intelektual si brenda dhe jashte PDse, dhe te levizim ne drejtimin e duhur. Ne ate moment do jem gati te kthehem dhe te merrem me politike ne Shqiperi.

Total 5 Votes
2

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania