(VIDEO) Përleshje ashpër në Suedi/ Derbi përfundon keq, sherr mes ultrasve,

Sport

Sezoni futbollistik nuk nisi shumë mirë nga pikëpamja e rendit publik. Pas përplasjeve të dhunshme gjatë ndeshjes mes Twentes dhe Fiorentinës në Conference League, skenari u përsërit edhe në Suedi. Derbi i Stokholmit, i vlefshëm për javën e 20-të të kampionatit u kthye në një guerile të vërtetë në tribuna. Skenat edhe një herë bënë xhiron e botës dhe është një mrekulli që gjithçka përfundoi vetëm me disa të plagosur.

Ndërsa AIK dhe Hammarby, klub i të cilit i përket Ibrahimovic  luftuan në fushë në një ndeshje plot gola dhe emocione, një ferr i vërtetë shpërtheu mes tifozëve. Pas rezultatit 2-2, dy tifozët u futën në një rrugë përplasjeje, me stjuardët dhe policinë që fillimisht nuk mundën të gjenin kundërmasa. Ultrasit në fakt u gjendën shumë afër dhe i dhanë vendin përplasjeve të dhunshme.

Tifozët e maskuar dhe me kapuç u përballën dhunshëm në zonën poshtë tribunës. Disa janë përpjekur të përdorin edhe ndenjëset për fëmijë, ndërsa të tjerë kanë përdorur bomba tymi dhe mjete piroteknike, të lëshuara në mënyrë të rrezikshme në lartësinë e kokës.

Vetëm pas disa minutash agjentët kanë mundur ta rikthejnë situatën në normalitet. Mesa duket, në fakt tashmë janë identifikuar disa protagonistë, edhe nëse kamerat e brendshme të stadiumit po përdoren për kapjen e autorëve. Asnjëra skuadër pas përfundimit të ndeshjes nuk u autorizua të “përshëndesë” tifozët e tyre.

Një nga protagonistët në fushë, ish-Manchester City John Guidetti në mikrofonat e Discovery, tha se ishte i tronditur nga ajo që ndodhi në tribuna: “Ka shumë familje me fëmijë këtu, përfshirë fëmijët e mi, dhe kjo nuk është diçka që unë dua. Ështëshumë e trishtueshme, ky është një mjedis i mrekullueshëm dhe fansat tanë janë gjithmonë fantastikë. Fatkeqësisht, sot ndodhi dhe shpresojmë që të mos ndodhë më.”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?