Axhami përkujton masakrën e Qafës së Valmirit

Aktualitet Shkrime Te tjera

Kreu Legalist, Shpetim Axhami, perkujton masakren e Qafes se Valmirit ne Mirdite.

Postimi plote:

17 Gusht 1949.
MASAKRA E QAFËS SË VALMIRIT, MIRDITË.
Terror i kuq për të mbjellë frikë!
Edhe pse duket e pabesueshme ka ndodhur.

Me 17 Gusht të vitit 1949, terrori i kuq komunist duke vazhduar luftën vëlla-vrasese për të vendosur plotësisht pushtetin e tyre, inskenuan dhe terrorizuan Krahinën e Mirditës duke egzekutuar 14 mirditor antikomunist ( katër prej tyre me varje në litar).

Kësaj masakre ju shtuan rreth 500 të burgosur me 300 familje të internuar që vazhduan të vuanin më tej burgosjen dhe persekutacion ç’njerëzor në këtë krahinë.
I paharruar kujtimi i këtyre martirëve

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?