SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Paralajmëron shefi i OKB-së: Lufta bërthamore një hap larg

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka paralajmëruar se bota është një hap larg nga lufta shkatërruese bërthamore dhe një rrezik që nuk është parë që nga Lufta e Ftohtë.

“Ne kemi qenë jashtëzakonisht me fat deri më tani,” tha Antonio Guterres.

Mes tensioneve globale në rritje, “njerëzimi është një llogaritje e gabuar larg asgjësimit bërthamor”, shtoi ai.

Vërejtjet e tij erdhën në hapjen e një konference për vendet e nënshkruara në Traktatin e Mospërhapjes bërthamore.

Sekretari i Përgjithshëm Guterres tha se “fati” që bota ka gëzuar deri më tani në shmangien e një katastrofe bërthamore mund të mos zgjasë dhe i kërkoi botës që duhet të rinovojë një shtytje drejt eliminimit të të gjitha armëve të tilla.

Marrëveshja e vitit 1968 u prezantua pas krizës së raketave Kubane, një ngjarje që shpesh portretizohet si më e afërta që bota i ka ardhur ndonjëherë luftës bërthamore. Traktati ishte krijuar për të ndaluar përhapjen e armëve bërthamore në më shumë vende dhe për të ndjekur qëllimin përfundimtar të çarmatimit të plotë bërthamor.

Pothuajse çdo komb në Tokë është nënshkruar në NPT, duke përfshirë pesë fuqitë më të mëdha bërthamore. Por në mesin e disa shteteve që nuk nënshkruan kurrë janë katër të njohura ose të dyshuara për armë bërthamore: India, Izraeli, Koreja e Veriut dhe Pakistani.

Sekretari i Përgjithshëm Guterres tha se “fati” që bota ka gëzuar deri më tani në shmangien e një katastrofe bërthamore mund të mos zgjasë dhe i kërkoi botës të rinovojë një shtytje drejt eliminimit të të gjitha armëve të tilla.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?