Shalli dhe plumbi që u mori jetën, ekspozohen sendet personale të Genc Lekës e Vilson Blloshmit

Kulture

Sende personale të poetëve Genc Leka e Vilson Blloshmi janë ekspozuar në Hollin e Institutit të Studimit të Krimeve dhe Pasojave të komunizmit.

Shalli dhe ora e dorës së Vilson Blloshmit, një dorëshkrim i Genc Lekës dhe një plumb i gjetur në vendekzekutimin e tyre, u shfaqën në 45 vjetorin e vrasjes së tyre nga regjimi, ndërsa vëllai tregon detajet.

“Sot ndajmë me ju, dhimbjen 45- vjeçare të vrasjes së dy djemve. Njëri u vra 36 vjeç- Genc Leka, ndërsa tjetri, vëllai im Vilsoni ishte 29 vjeç. Kam gjetur plumbin. E kemi shkuar dheun në sitë dhe mes dy kokave gjetëm këtë plumb. Ishte pranë kokave të tyre, ku kishte vetëm gurë, dhe kjo do të thotë që i kanë thyer dhe pastaj i kanë vrarë”, tha vëllai i Vilson Blloshmit, Bedriu.

Procesi ndaj poetëve që vinin nga familje kundërshtare të regjimit, nisi në maj të vitit 1975 ndërsa ata u ekzekutuan më 1977, ndërsa ekspozita shfaq gjithë procesin sipas studiueses Armanda Hysa.

“Përmes fotove merrni informacion për rininë, procesin hetimor, gjyqësor, vendimin e ekzekutimit, vendin e ekzekutimin dhe varrosjes e gjetjen e tyre”, tha studiuesja.Të ekzekutuar që më 1977, eshtrat e dy poetëve që u akuzuan për sabotim ekonomik e agjitacion e propagandë duke bërë që të analizoheshin edhe dorëshkrimet e tyre, u gjetën vetëm më 1994 nga familja duke ju dhënë më në fund një varr.

 

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?