Bota Ukraina synon të grumbullojë një milion ushtar për të rimarrë jugun

Bota

 Ukraina planifikon një krijojë një ushtri me 1 milion ushtarësh të pajisur me armë të NATO-s për të rimarrë jugun e vendit nga rusët okupues, tha ministri i mbrojtjes.

Oleksii Reznikov tha se rimarrja e zonave rreth bregut të Detit të Zi ishte jetike për ekonominë e vendit. Megjithatë, komentet janë më shumë një thirrje grumbulluese sesa një plan konkret, thonë analistët. Vërejtjet e ministrit të mbrojtjes vijnë pasi Rusia bën përparim në marrjen e territorit në rajonin lindor të Donbasit.

Një sulm në një bllok banesash të dielën vrau të paktën 24 persona, me nëntë persona të shpëtuar nga rrënojat, thanë shërbimet e emergjencës shtetërore të Ukrainës. Ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim të të mbijetuarve në vendin e ndërtesës pesëkatëshe në Chasiv Yar, pranë qytetit të Kramatorsk, në rajonin e Donetsk, i cili ka qenë në qendër të një shtytjeje ruse.

Reznikov vlerësoi Mbretërinë e Bashkuar për të qenë “kyç” në tranzicionin nga sigurimi i Ukrainës me armë të epokës sovjetike në sistemet dhe municionet e mbrojtjes ajrore standarde të NATO-s. Ai tha se dërgesat e armëve duhet të përshpejtohen.

Ne kemi nevojë për më shumë, shpejt, për të shpëtuar jetën e ushtarëve tanë. Çdo ditë ne jemi duke pritur për obus, ne mund të humbasim njëqind ushtarë. Ne kemi afërsisht 700,000 në forcat e armatosura dhe kur shtoni gardën kombëtare, policinë, rojen kufitare, ne jemi rreth një milion,” tha ai.

Komentet vijnë pasi tre persona u vranë dhe 31 u plagosën pasi zonat e banuara në qytetin lindor të Kharkiv u goditën nga predha ruse, tha guvernatori rajonal.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?