Pite e shpejtë me kunguj

Gatime

Recete nga znj Eneida
Përbërësit

500 gr kunguj
2 qepë të njoma
4 vezë
100 ml vaj ulliri

200 gr kos
300 gr miell 00
200 gr djathë i bardhë
1 zarf pluhur pjekës
Nenexhik/kopër/majdanoz
Pak kripë

Përgatitja
Grijmë kungujt në rende dhe i lëmë të kullojnë. Qepët e njoma i grijmë imët, bashkë me erëzat. Në një tas trazojmë vezët me kosin dhe vajin. Shtojmë kungujt me erëzat e grira dhe qepën, kripën, gjysmën e djathit, miellin bashkë me pluhurin pjekës dhe i trazojmë.
Tavën e lyejmë me vaj ulliri dhe hedhim pak miell. Shtrojmë masën e përgatitur dhe e pjekim për 40 minuta në 200 gradë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?