Rama: Mos i bëni presion Serbisë, Europa për ne është fe

Aktualitet Politike

Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovačevski dhe presidentin Aleksandër Vuçiç, u shpreh i qartë se nuk do “të presë Godonë” në lidhje me hapjen e negociatave të Shqipërisë.

Në fjalën e tij Rama u shpreh se nuk duhet që të bëhet më shumë presion ndaj Serbisë dhe se nuk duhet të humbasë besimi i shqiptarëve për Bashkimin Europian.

Rama: Ne nuk do të presim godonë, Unë e kam thënë më parë, më vinte kaq keq për ca njerëz që shkruajtën dje në tëitter se po ia dalim. Nuk erdha këtu me idenë për të folur qartë. Por është BE, Samuel Beket që thotë askush mos të lëvzië. Por ne do të lëvizim për të ngjallur procesin e Berlinin dhe ballkani i hapur do të realizojë këtë. Natyrisht,  mos më keqkuptoni, janë njerë ztë mirë, vendi bukur, por do të ishte më bukur po sikur të mbanin fjalët, por ne nuk dorëzohemi bukur.

Ndjej keqardhje që të thuhej se Serbia është në një pozicion mjaft ndryshe. U përpoqa ët shpejgoj se popullariteti i Putinit ëhstë 80%. Por është një vend i cili jashtë çdo pritshmërie dhe as nuk e telefonova Aleksandrin dhe mendova se do të ishte problem.

3 herë janë harmonizuara me BE kundër Rusisë. Nuk e kuptoj çuarjen e gjërave në kufi sepse Serbia nuk është në pozicion për të realizuar kaq shumë kaq shpejt dhe çuarja do të japë efekt të kundërt. Pastaj ajo çfarë do të ketë kosto është agjenda europiane e Serbisë.

Pavarësisht Ballkanit të Hapur, nuk duam luftë, nuk kemi nevojë për konflikt, gjakderdhje dhe tensione, duam të ecim para drejtë BE. Ka shumë goditje me të cilat duhet të merren dhe nuk duhet të ndezim një goditje tjetër.

Thirrjen time të fundit është mos lini që besimi që shqiptarët kanë tek Europa pavarësisht farsave sepse për herë të parë kemi mundësi të jemi aty ku duam, për ne Europa nuk është Brukseli, është fe.

Shqiptarët do të vazhdojnë. Lutja ime për ta ishte ju lutemi mos e lini BE të bëhet kongregacion priftërinjsh që diskutonin seksin e engjëve ndërsa binin muret e Konstadinopojës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?