SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetPolitike

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu mori pjesë në takimin vjetor të Berlinit

BERLIN:
🔹Kryetari i Partise Republikane Fatmir Mediu mori pjese ne takimin vjetor te Berlinit te organizuar nga parlamenti Gjerman i ftuar se bashku me deputeten Blerina Gjylameti.
🔹Gjate fjales ne dreken nderkombetare te organizuar nga Bundenstag me perfaqesues nga 42 shtete
🔹Gjithashtu në Rajshtag(parlamenti Gjerman), në bashkëpunim me deputetet Gjerman te gjithe partive ne Bundenstag: Jospi Juratovic i SPD, Volkmar Klein i CDU/CSU, Renata Alt e FDP dhe Boris Mijatovic i te Gjelberve, organizuan nje forum sigurie per efektet ne Ballkan te pushtimit Rus ne Ukraine.
🔹Mediu theksoj se në balkan vihen re qarte tendenca te ringjalljes se ndarjeve dhe tensioneve.
🔹Deklaratat e Vucit gjate inagurimit duke e cilesuar Kosoven pjese te Serbise, qendrimi ne krah te Rusise dhe mardheniet e ngushta politike dhe ushtarake, zhvillimet ne Bosnje, etj tregojne qarte se Rusia ka nje ndikim te madh ne Serbi dhe Republika Serbska në BiH, dhe eshte e interesuar per vatra te reja konflikti ne Ballkan.
🔹Ai gjithashtu theksoj se qendrimet e Rusise per te kontrolluar dhe krijuar konflikte dhe ndarje ne ballkan behen me shqetesuese edhe me ndikimin e Kines nepermjet iniciativave te ndryshme per te kontrolkuar ne ekonomi dhe teknologjine e rajonit, per me teper ne mardhenie ushtarake dukenibshitur armatime Serbise, e cila ka hyre ne nje proces armatimi te shpejtë duje shpenzuar rreth 3% te buxhetit, nje kercenim i hapur per rajonin në vecanti për Kosovën.
🔹Mediu theksoj se Shqiperia ka nje rol shume te rendesishem per te luajtur ne drejtim të Presidencës së Keshillit të Sigurimit të OKB dhe në bashkëpunimin me vëndet e tjera anëtare të NATOs në ballkan përpara Samitit të NATOs në Madrid, për të trajtuar me realizëm rreziqet potenciale në ballkan.
Mund të jetë një imazh i 8 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme
🔹Deputetja Gjylameti dhe deputete nga ballkani theksuan problemet e varesise energjitike nga Rusia, nderkohe theksoj ajo se TAP dhe mardheniet e reja me kompani Amerikane
🔹Deputeti Gjerman Juratovic theksoj se politikat e Serbise jane ndesh me politikat Europiane
Deputetja Renata Alt i ka kerkuar qeverise Gjermane
ndalimin e negociatave te Serbise me BE.
Mund të jetë një imazh i 4 persona
Mund të jetë një imazh i 5 persona, njerëz të ulur, kostum dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i 8 persona dhe ambiente të brendshme
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?