Nisi sulmin pas debatit me gjyshen për dështimin e diplomimit

Bota

Së paku nëntëmbëdhjetë fëmijë të shkollës fillore u qëlluan për vdekje nga një gjimnazist i ‘bullizuar’, 18 vjeç, i cili postoi foto me pushkë në Instagram dhe filloi sulmin ‘pas një debati me gjyshen e tij për dështimin e diplomimit’

Nëntëmbëdhjetë nxënës të moshës nga shtatë deri në 11 vjeç janë qëlluar për vdekje së bashku me dy nga mësuesit e tyre nga një person i armatosur 18-vjeçar, i cili gjithashtu është vrarë në të shtënat e fundit masive në shkollë për të goditur Amerikën – më vdekjeprurëse që nga Sandy Hook pothuajse një dekadë më parë.

Salvador Ramos – një punonjës “Fast Food”-i i përshkruar si një fëmijë i vetmuar që u ngacmua për buzët e tij dhe për syzet – kreu masakrën në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, rreth orës 11:30 të së martës, pasi qëlloi gjyshen e tij në një shtëpi diku tjetër në qytetit, thuhet pas një debati për dështimin për t’u diplomuar.

Salvador

Policia dhe zyrtarët thanë se Ramos, i cili kishte blerë një pushkë për ditëlindjen e tij të 18-të dhe i kishte shfaqur ato në rrjetet sociale, u largua nga skena e të shtënave të para me një makinë, i armatosur me një pistoletë, ‘ndoshta’ një pushkë dhe të veshur me parzmore. Ai parkoi automjetin afër shkollës, hyri brenda dhe ‘filloi të qëllonte fëmijët, mësuesit, këdo që i ndodhte në rrugë’.

 

 

 

Dy djem – Xavier Lopez, 10 vjeç dhe Uziyah Garcia nëntë vjeç – dhe katër vajza – Makenna Elrod, 10, Amerie Jo Garcia, 10, Eliahana Torres, gjithashtu 10 vjeç, dhe Ellie, mosha dhe mbiemri i së cilës nuk ishin të disponueshëm menjëherë – ishin ndër ata që vrau. Gjithashtu u qëlluan për vdekje dy mësuese: Eva Mireles, 44 vjeç dhe Irma Garcia, nënë e katër fëmijëve.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Policët nxituan në vendngjarje pas raportimeve të një burri të armatosur që kishte përplasur një makinë pranë shkollës. Gjithashtu në vendngjarje ishin agjentë të Patrullës Kufitare nga një post aty pranë, njëri prej të cilëve u përplas me Ramos dhe e qëlloi për vdekje. Një agjent u plagos në të shtëna, por ishte në gjendje të dilte vetë nga shkolla, tha një zëdhënës lokal.

Një numër njerëzish të tjerë u plagosën gjithashtu në sulm, por shifra e saktë mbeti e paqartë vonë të martën. Raportet kontradiktore sugjeruan se gjyshja e Ramos ishte në gjendje kritike ose kishte vdekur nga plagët e saj. Prindërit e dëshpëruar apeluan në rrjetet sociale për lajmet për fëmijët e tyre të humbur. Policia tha se numri i të vdekurve pritet të rritet.

Joe Biden, duke folur në Shtëpinë e Bardhë, ku kishte urdhëruar që flamujt të valonin në gjysmë shtizë për nder të viktimave, nisi debatin e pashmangshëm për kontrollin e armëve. Duke e deklaruar veten ‘të sëmurë dhe të lodhur’ nga diskutimi ciklik, ai u bëri thirrje votuesve që ‘ta kthejnë këtë dhimbje në veprim’ për të parandaluar më shumë vrasje masive. “Ne duhet të veprojmë,” tha ai.

‘Si komb, duhet të pyesim, kur në emër të Zotit do të ngrihemi para hollit të armëve? Kur në emër të Zotit do të bëjmë atë që ne të gjithë e dimë se duhet bërë, tha ai.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?