Bota

Disfata e fundit e Putinit / Ukraina pengon kalimin e lumit të batalionit rus

Ukraina ka publikuar të dhënat e fundit, të cilat nxjerrin në pah disfatën ruse, pasi trupat mbrojtëse vendase kanë penguar përpjekjen e ushtrisë së Putinit për të kaluar një lumë në Donbas, duke shkatërruar dhjetëra automjete dhe duke shkaktuar viktima të rënda.

Imazhet satelitore shfaqin shkallën e dështimit me mbetjet e dy urave ponton që lëvizin në lumin Donets në Bilohorivka, në perëndim të qytetit të Lysychansk, të rrethuar nga rrënojat e tankeve dhe automjeteve të blinduara.

Duket se komandantët rusë po përpiqeshin të rrethonin Lysychanskun dhe qytetin e tij simotër Severodonetsk, me vendkalimin, por panë që sulmi i tyre i fshehtë u kthye në një masakër kur Ukraina i hamendësoi saktë planet e tyre.

‘Maxim’, një përdorues i Twitter që pretendon të jetë një inxhinier ushtarak ukrainas, thotë se ai identifikoi vendin ku Rusia kishte më shumë gjasa të provonte të kalonte lumin më 7 maj dhe u tha komandantëve të tij të dëgjonin zhurmën e motorëve rimorkiatorë që shtynin një urë ponton në vend si një shenjë e sigurt se një kalim ishte i afërt.

 

 

 

“Në mëngjesin e 8 majit, Rusia e mbuloi lumin me tym duke djegur fushat aty pranë dhe duke hedhur granata tymuese, por komandantët zbuluan zhurmën e motorëve të varkave dhe thirrën në sulme artilerie. Afërsisht 20 minuta pasi njësia e rikonfirmimit konfirmoi se ura ruse ishte duke u montuar, artileria e rëndë u angazhua kundër forcave ruse, dhe më pas u fut edhe aviacioni. Unë isha ende në zonë dhe kurrë nuk kam parë apo dëgjuar luftime kaq të rënda në jetën time. Pas një dite luftimi, në mëngjesin e 9 majit ura ishte rrëzuar.

Disa forca ruse, afërsisht 30 deri në 50 automjete dhe këmbësoria, ishin bllokuar në anën ukrainase të lumit pa rrugë kthimi. Ata u përpoqën të iknin duke përdorur urën e thyer. Pastaj ata u përpoqën të rregullonin një urë të re. Aviacioni filloi bombardimet e forta të zonës dhe shkatërroi të gjitha mbetjet e rusëve atje, dhe urën tjetër që ata u përpoqën të bënin. Thashethemet thonë se janë 1500 të vdekur rusë. Objektivi i tyre strategjik ishte të kalonin lumin dhe më pas të rrethonin Lysychansk. Ata dështuan keq”, tha Maxim.

Humbjet e trupave ruse në bombardimet janë pothuajse të pamundura për t’u vlerësuar, por vëzhguesit në internet deri më tani kanë numëruar 58 automjete të shkatërruara, duke përfshirë të paktën shtatë tanke dhe dhjetëra transportues të blinduar të këmbësorisë.

Të paktën një rimorkiator duket se është fshirë, së bashku me dy ura pontone të mbetura lundruese në lumë me vrima predhash të dukshme në majë të tyre.
Kjo është vetëm disfata e fundit për forcat e Putinit, pasi një kundërsulm i suksesshëm ukrainas i shtyu trupat ruse nga qyteti i Kharkiv dhe u kthye përtej kufirit. Kjo do të thotë se artileria ukrainase tani mund të kërcënojë qytetin e Vovchansk, i cili përmban një autostradë kryesore dhe linjë hekurudhore që furnizon forcat ruse në Donbas.

Lojtës Videosh

Screenshot 68
Screenshot 69

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania