SPRINT NEWS ALBANIA

Sport

Rekordi i sulmuesit spanjoll, 6 vite rradhazi pa humbur një ndeshje

Integritet, besimi i trajnerëve, aftësi dhe shumë fat që nuk dëmtohet kurrë. Inaki Williams, futbollisti i Athletic Bilbao-s është për rekord. Sulmuesi spanjoll me origjinë ganeze kundër Celta Vigos luajti ndeshjen e 227 radhazi në La Liga, gati gjashtë vite radhazi pa u dëmtuar, skualifikuar apo përjashtuar për zgjedhje teknike.

Tetorin e kaluar ëilliams kishte mposhtur rekordin e mëparshëm prej 203 ndeshjesh radhazi të luajtura në kampionatin spanjoll që i përkiste Juanan Larranaga, mbrojtësi i Real Sociedad në vitet ’80 dhe ’90. Seria e pabesueshme e sulmuesit filloi më 17 prill 2016 në fitoren 1-0 kundër Malaga-s.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?