Marjeta Ljarja boton librin: La paqe në familje, iku në heshtje (VIDEO)

Aktualitet Kulture

Rikardi, nuk kam asnjë peng! Me një prej portreteve të tij më të hershme, vijnë në një libër një tufë intervistash të Rikard Ljarjes, regjisor, aktor, shkrimtar e piktor. Bisedat me gazetarët zbulojnë botën që jetoi dhe botën që la pas, pa pengje, siç thoshte në një prej intervistave. Me rastin e datëlindjes dhe 2 vjetorit të ndarjes nga jeta, e shoqja, aktorja Marjeta Ljarja, mblodhi miqtë më të ngushtë të tij, në kafenenë e preferuar të tij, për ta kujtuar sipas mënyrës së tij.

Si rrallëherë, i pranishëm ishte edhe Dhimitër Anagnosti, Robert Ndrenika, apo Tinka Kurti. Aktorë e regjisorë që ndanë jetën me të dhe vite të gjata unë, e kujtuan. Dikush me praninë e vet, dikush duke lexuar shkrimin e tij e dikush me episode së bashku.

Regjisori Milkani kujtoi një xhiro te veçantë, kur në qytet ishte hapur fjala se Lajrja kishte vdekur.

Rrethi i kujtesës, Radiostacioni, në pyjet me borë ka jetë, kur zbardh një ditë, dueli i heshtur, komisari i dritës, janë vetëm pak prej krijimtarisë. Ai u shua në moshën 77-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike. Filmat e tij si aktor e regjisor, vijnë përmes fotografive në libër, krah imazheve me familjen, si trashëgimia tjetër e tij.

(BalkanWeb)

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?