Trump u bën thirrje amerikanëve: Braktisni Twitter, Facebook

Bota

Ish-presidenti i SHBA Donald Trump në një thirrje të fundit u kërkon amerikanëve të heqin dorë nga Twitter dhe Facebook, duke i konsideruar këto rrjete sociale një turp për demokracinë. Mediat e huaja raportojnë se deklarata e Trump vjen një ditë pasi Twitter bllokoi anëtaren së Dhomës së Përfaqësuesve Margery Taylor Green dhe iu dha një afat 24-orësh në Facebook për informacion lidhur me dezinformatat për koronavirusin.

“ Twitter është një turp për demokracinë, ky rrjet social nuk duhet të lejohet të ndërveprojë në vend. Marjorie Taylor Green është një votuese shumë e ndershme, patriote dhe punëtore. Ata nuk meritojnë të trajtohen në këtë mënyrë nga njerëz inferiorë në Twitter dhe Facebook. Hiqni dorë nga Twitter dhe Facebook. Ata janë të mërzitshëm, ata paraqesin vetëm pikëpamjet e së majtës ekstreme dhe janë të urryer nga të gjithë. Ata janë një turp për vendin tonë”, –tha Trump.

Twitter dhe Facebook, e ndaluan Trumpin një vit më parë dhe thonë se dënimet e tyre ndaj përdoruesve janë krijuar për të mbrojtur amerikanët nga keqinformimi. Pas ndalimeve, Trump ngriti padi në grup kundër Facebook, Google dhe Twitter dhe drejtuesve të tyre me pretendimin se ata censuruan pikëpamjet konservatore.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?