Nga sot hyn në fuqi vaksinimi i detyrueshëm për punonjësit shëndetësorë në Francë

Bota

Qeveria franceze përballet me një ngërç me mijëra punonjës shëndetësorë dhe kujdestarë të cilët sot i nënshtrohen një rregulli të ri që kërkon që ata të marrin një vaksinë Covid-19 ose të përballen me pezullim pa të drejtë page.

Sipas Guardian, duke filluar nga sot, stafi i spitalit, drejtuesit e ambulancës, punonjësit e shtëpive të pensionit, mjekët privatë, anëtarët e shërbimit të zjarrfikësve dhe njerëzit që kujdesen për të moshuarit ose të sëmurët në shtëpitë e tyre, 2.7 milion njerëz në total, duhet të jenë në gjendje të dëshmojnë se kanë bërë të paktën një dozë të një vaksine.

Presidenti Emmanuel Macron lëshoi ​​ultimatumin dy muaj më parë, por dhjetëra mijëra kujdestarë mbeten të pavaksinuar.

Një nga sindikatat më të mëdha të sektorit publik në Francë, CGT, ka paralajmëruar për një “katastrofë shëndetësore” nëse qeveria pezullon një numër të madh të punonjësve shëndetësorë dhe ndalon mjekët e sektorit privat të praktikojnë.

Punëtorët sfidues shëndetësorë janë bashkuar me kundërshtarët e një “kalimi shëndetësor” të ri të koronavirusit të kërkuar për hyrje në restorante, kafene dhe muze në protestat javore të mbajtura në të gjithë Francën në dy muajt e fundit.

Të martën, disa qindra njerëz morën pjesë në një demonstratë të udhëhequr nga sindikatat jashtë ministrisë së shëndetësisë në Paris.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?