Largohet avioni i fundit nga Kabuli, vendi zgjohet nën pushtetin e talebanëve

Bota

 Pas dy dekadash, ushtari i fundit i Amerikës u largua pa zhurmë, pa ceremoni, sigurisht pa madhështinë e fitores.

I mbuluar me dritën jeshile të fushës së vizionit të natës, Gjeneral Major, Chris Donahue, ushtari i fundit amerikan, u ngjit në nyjën e pasme të një avioni të forcave ajrore të hënën mbrëma.

Pikërisht në orën 11.59 pasdite me kohën e Kabulit, avioni i fundit amerikan u ngrit nga toka afgane. Donahue u dërgoi një mesazh përfundimtar trupave të tij: ” Punë e bërë mirë jam krenar për të gjithë ju “.

Data 31 gusht ishte afati i fundit për evakuimet e SHBA-së, i cili ka përfunduar dje ku gjithsej raportohet se mbi 122,000 njerëz janë evakuuar nga Kabuli.

Pas largimit të trupave amerikane talebanët nuk vonuar të merrnin nën kontroll aeroportin e Kabulit, të vetmin vend që ishte në kontroll të forcave të huaja. Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid shihet duke iu drejtuar një grupi luftëtarësh me mjete të plota luftarake. Ai shihet duke i falënderuar për përpjekjet e tyre dhe duke i përgëzuar për “fitimin e pavarësisë”.

Ne jemi krenarë për sakrificat tuaja. Kjo është për shkak të vështirësive që pësuat ju dhe udhëheqësit tanë. Honestshtë për shkak të ndershmërisë dhe durimit (të udhëheqësve tanë) që ne jemi të pavarur sot,” tha ai.

Ai gjithashtu u bëri thirrje luftëtarëve talebanë që të “jenë të butë” me popullin afgan.

Unë gjithashtu do të doja t’ju pyesja që të jeni të kujdesshëm në mënyrën se si silleni me njerëzit tuaj. Ky komb ka vuajtur shumë. Populli afgan duhet të trajtohet me dashuri dhe simpati. Pra, jini të butë me ta. Ne jemi shërbëtorët e tyre. Ne nuk u jemi imponuar atyre ”.-shtoi ai.

Ushtria amerikane u sigurua që të çaktivizonte avionët dhe automjetet e tyre të armatosura të lëna pas në Aeroportin e Kabulit para se të fluturonin jashtë të hënën në mbrëmje, thonë zyrtarët.

Komandanti i misionit gjeneral Kenneth McKenzie tha se trupat “demilitarizuan” 73 avionë, 70 automjete taktike të blinduara dhe 27 Humvees, në mënyrë që ata të mos përdoren nga talebanët.

Ky është një mision që nisi pas sulmeve terroriste të 11 Shtatorit të 2001 dhe solli Osama bin Ladenin para drejtësisë së bashku me shumë prej komplotistëve të tij në Al Kaeda. Çmimi ishte 2,461 pjesëtarë të ushtrisë amerikane dhe civilë të cilët u vranë dhe më shumë se 20,000 u plagosën. Fatkeqësisht, kjo përfshin 13 anëtarë të ushtrisë amerikane të cilët u vranë nga një sulm kamikaz i ndërmmarë nga ISIS-K javën e kaluar.

Afganistani nis epokën e re, ekspertja: Brezi i ri i grave do të vuaj nga sundimi i talebanëve

SHBA-ja thotë se ka filluar një kapitull të ri të angazhimit me Afganistanin, i cili do të udhëhiqej nga diplomacia.Menjëherë pasi fluturimi i fundit amerikan u largua nga Kabuli, Sekretari i Shtetit Anthony Blinken theksoi se talebanët do të duhet të respektojnë të drejtat e grave.Sipas BBC, Lina AbiRafeh, një eksperte e të drejtave të grave që punoi në Afganistan nga viti 2002 deri në 2006 thotë se gratë tashmë po jetojnë në frikë.“Frika është gjymtuese dhe pasiguria është një frenues, njerëzit thjesht nuk duan të jenë jashtë. Në të njëjtën kohë, grave që ishin aktive në sektorin e shëndetësisë u është kërkuar të dalin dhe të fillojnë punën dhe ata po e bëjnë këtë por ata mbeten gjithashtu të shqetësuara, “- tha zonja AbiRafeh.Ajo shtoi se kishte aq shumë shpresë në vend para marrjes në dorë të pushtetit nga talebanët, por që brezi i ri mund të vuante vërtet.“Gratë afgane kanë qenë jashtë dhe punojnë dhe vërtet kanë shfaqur talentet e tyre, dhe kanë fituar të gjitha këto liri të reja. Dhe e gjithë kjo tani është në rrezik me atë që po ndodh në vend. Pra, është jashtëzakonisht shqetësuese për to, veçanërisht për një brez të ri të gra që nuk përjetuan abuzimet ose kufizimet e talebanëve, “- tha ajo.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?