Talebanët kapin ish-presidentin e Afganistanit, e vendosin në arrest shtëpiak

Bota

Ish-presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, është vendosur në arrest shtëpiak nga talebanët, shkruan CNN.

Talibanët e kanë hequr sigurinë nga ish-presidenti afgan Hamid Karzai dhe ish-kryeministri Abdullah Abdullah, i cili është zyrtarisht kreu i Këshillit të Lartë për Pajtimin Kombëtar.

Talibanët konfiskuan armë dhe automjete nga rrethimi i Karzait të hënën. Kjo është arsyeja se pse ish-presidenti u bashkua me ish-rivalin e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2014.

Sipas CNN Abdullah ishte optimist se talebanët do të formonin një qeveri gjithëpërfshirëse, por tanimë, besimi i tij ka rënë sipas një burimi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?