Kina vendos sanksione ndaj 7 zyrtarëve amerikanë

Bota

Kina po vendos sanksione ndaj disa individëve dhe organizatave amerikane në përgjigje të sanksioneve të fundit të SHBA-Së ndaj zyrtarëve kinezë në Hong Kong, përfshirë dhe ish-sekretarin e tregtisë të SHBA, Wilbur Ross.

Sipas BBC, të tjerët të sanksionuar nga Kina përfshijnë Sophie Richardson, drejtoreshë e Human Rights Watch në Kinë; Carolyn Bartholomew, kryetare e Komisionit Shqyrtues Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë; dhe Adam King i Institutit Republikan Ndërkombëtar.

Kundër-sanksionet vijnë disa ditë para se Zëvendës Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Wendy Sherman do të vizitojë Kinën. Sanksionet amerikane ndaj zyrtarëve kinezë në Hong Kong ishin për shkak të rolit të tyre në goditjen e sigurisë në territor.

Kina prezantoi Ligjin e Sigurisë Kombëtare në Hong Kong vitin e kaluar në përgjigje të protestave masive pro-demokracisë. Ligji konsideron kriminale shkëputjen, përmbysjen dhe bashkëpunimin me forcat e huaja dhe mbart një dënim maksimal me burgim të përjetshëm.

Ministria e jashtme e Kinës tha të Premten se sanksionet e fundit të SHBA-së ishin krijuar për të “përhapur pa arsye mjedisin e biznesit të Hong Kongut” dhe “shkelin rëndë ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare”.

Marrëdhënia midis Pekinit dhe Uashingtonit u acarua edhe më shumë nën administratën e Trump. Ata mbeten të thartë për çështje që përfshijnë origjinën e Covid-19, të drejtat e njeriut dhe sigurinë kibernetike.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?