Një studim i frikshëm për koronavirusin në kohën kur Tirana betonizohet dhe ndotet

Aktualitet

Para pak ditësh, gazeta italiane Corriere della Sera shkruante se ka një lidhje mes ajrit të ndotur dhe koronavirusit.

Edhe gazeta e njohur Washington Post shkruan se ekspertët mendojnë se në qytetet e ndotura, efektet e koronavirusit të ri bëhen akoma më të rënda.

Arsyeja është shumë e thjeshtë: ky është një virus që shkakton probleme respiratore.

Edhe EuroNews ka publikuar një raport tronditës. Aty thuhet se personat e infektuar në qytetet më të ndotura kanë më shumë rrezik që të vdesin nga koronavirusin.

EuroNeës citon një studim nga Aleanca Europiane për Shëndetin Publik.

Ndërkohë vjet u raportua se agjencia Numbeo e ka shpallur Tiranën një nga qytetet më të ndotur në botë.

Kurse PD sot publikoi të dhëna shokuese. Sipas saj, betonizimi i kryeqytetit vazhdon edhe në kohërat e koronavirusit.

“Sipas të dhënave të publikuara, Bashkia Tiranë ka hapur tenderin për ndërtim tek Garda, në mushkërinë e vetme të qytetit të Tiranës. Të dhënat tregojnë se Bashkia e TIranës po tenderon këtë projekt me një vlerë prej 1.8 milionë euro, duke shtyrë ditën e aplikimit deri në 27 mars 2020,” tha ish-deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj.

Qytetarë të ndryshëm kanë postuar në rrjetet sociale foto se si ndotja në qytet vazhdon, kurse një ditë më parë një raport i OKB konstaton se Shqipëria është ndër vendet e para në botë për ndotjet që shkaktojnë sëmundje respiratore.

Si të mos mjaftonte kjo, një vëzhgim i Ora News tregon se mungon dezinfektimi në Tiranë, kurse plehrat po mbushin vendin.

0 0 votes
Article Rating
Total 1 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments