Bota

Gati testimi i vaksinave kundër koronavirusit, sot dorëzohet doza e parë

Shkencëtarët do të fillojnë të testojnë një e nga një vaksinat kundër koronavirusit, ndërsa sot do të dorëzohet doza e parë për provën klinike.

Testimi do të kryhet në 45 vullnetarë të rinj, të shëndetshëm, me dpza të ndryshme.

“Vullnetari i parë do ta marrë vaksinën eksperimentale ditën e sotme”, tha një zyrtar që dëshironte të ngelej anonim.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë po financon provën klinike të vaksinave, e cila zhvillohet në Institutin e Kërkimit Shëndetësor Kaiser Permanente Ëashington, në Seattle.

Zyrtarët e shëndetit publik thonë se do të duhet një vit deri në 18 muaj për të testuar plotësisht çdo vaksinë të mundshme.

Nuk ka asnjë mundësi që vullnetarët të infektohen, pasi vaksinat nuk e përmbajnë vetë virusin.

Qëllimi është thjesht të kontrollohet që vaksinat nuk tregojnë efekte anësore shqetësuese, duke vendosur për teste të avancuara.

Dhjetra grupe kërkimore në të gjithë botën po garojnë për të krijuar një vaksinë pasi rastet e COVID-19 vazhdojnë të rriten.

Më e rëndësishmja, ata po ndjekin lloje të ndryshme të vaksinave të zhvilluara nga teknologji të reja që jo vetëm që janë më të shpejta për tu prodhuar sesa inokulimet tradicionale, por mund të rezultojnë më të fuqishme.

Disa studiues madje synojnë vaksina të përkohshme, të tilla që mund të mbrojnë shëndetin e njerëzve një ose dy muaj, në një kohë, ndërsa zhvillohet mbrojtja që zgjat më shumë.

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton vetëm simptoma të butë ose të moderuar, të tilla si ethe dhe kollë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoninë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania