Më 2 Qershor 1937, Mbreti Zog I solli eshtrat e Naim Frashërit në atdhe. FOTO

Aktualitet

On June 2, 1937, King Zog I brought Naim Frasheri’s remains home.

Eshtrat e Naimit mbretëria Shqiptare i solli në Shqipëri në kuadrin e 25 vjetorit të Pavarësisë, më 2 qershor 1937. Ishte ditë e mërkurë, ora 15.30, kur mbërriti arkivoli me vija kuq e zi me eshtrat e Naimit.
Shefki Shatku, nënkolonel, Komandant i Përgjithshëm i Xhandarmërisë, që i solli eshtrat nga Stambolli, ia dorëzoi arkivolin me eshtrat e Naimit kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Abedin Nepravishtës.
I përcjellur nga autoritetet, populli dhe Eshref Frashëri nga trungu i Dulellarëve, arkivoli me eshtrat e Naim Frashërit u vendos në Teqen Bektashiane të Tiranës.

Total 2 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?