Nikoll Lesin nuk e lejojnë të futet në mbledhjen e Komisionit të Medias

Aktualitet

Shkaku, sipas asaj që tregon botuesi i ‘Koha Jonë’, është banal. Kishte harruar ftesën.

Ndërkaq, botuesi, idetë e tij për projektligjet, i ka thënë përmes një shkrimi ku kujton ndër të tjera edhe arrestimin e burgosjen në kohën e qeverisjes së PD, të Aleksandër Frangajt e Martin Lekës.

E PLOTË nga Nikoll Lesi

Mëqënëse, për dreq, kisha harruar ftesën për t’u paraqitur në Komisionin e Medias për të dhënë mendime për projektligjet e qeverisë në lidhje me portalet dhe roja nuk më la të hyja, atëherë po botoj mendimet e mia për projektligjet.

Ja pikat e përgatitura që do të lexoja para komisionit të Medias:

Në mediat e shkruara dhe radiotelevizive nuk guxon të shpifësh apo të fyesh, pasi përfundon në gjykatë. Edhe për portalet duhet patjetër i njëjti standard, pa asnjë diskutim.

Por mëqënëse kemi ndër këto 28 vite eksperienca të këqija në raportet e qeverisë me median, duhet të jemi shumë të kujdesshëm se flitet për një pushtet të katërt, siç mbetet pushteti i medias.

Ndaj duhet që këto projektligje për median të rrëzohen dhe vetë komuniteti i gazetarëve të hartojë një projektligj për median e shkruar, radiotelevizive dhe për portalet. E përsëris, që duhet ligj në këtë fushë, bile i fortë, por jo nga qeveria. Jo se nuk e ka të drejtën kushtetuese qeveria për ta hartuar, por nuk ka të drejtën morale se ka përplasje të egra të qeverisë me analistë dhe gazetarë të njohur e që duket, në mos është, si një hakmarrje momentale inatçore.

Po ju them DUHET LIGJ edhe për portalet, por jo në këtë mënyrë e me këtë hov inati për ta nënshtruar median apo vendosur gjoba selektive, sepse nëse miratohet siç e keni sjellë, do të ndodhë pa asnjë hezitim, HAKMARRJA e pushtetit. Aq më tepër që autoriteti që vendos gjoba dhe bllokon është AMA, një institucion i kontrolluar nga qeveria (edhe qeverive e tjera kështu do t’ju pëlqente).

Eksperienca më bën të jem dyshues dhe i kujdesshëm në këtë rast. E dini besoj, në mos ju e mban mend publiku, se gazetarë të gazetës KOHA JONE në kohën e qeverisjes së parë të PD-së janë arrestuar dhe burgosur, si Aleksandër Frangaj dhe Martin Leka. E dini besoj se në kohën e kryeministrit Nano pati gazetarë dhe botues në ndjekje penale, ashtu sikurse dimë se prapë në kohën e rikthimit të PD-së në pushtet gazetari Mero Baze u përsekutua brutalisht, apo së fundmi kryeministri aktual ka paditur analistin dhe gazetarin e njohur Ylli Rakipi.

Ndaj ju kërkoj të jeni të kujdesshëm, sepse nëse e miratoni siç i keni sjellë me ngut e inat mund të ndodhë që kur të bjerë PS-ja nga pushteti, këtë ligj ta aplikojë opozita e sotme ndaj gazetarëve që janë afër PS-së.

Asnjëherë nuk kam besim te pushteti, sidomos në raportet e saj me median!

Pra futemi në rreth vicioz dhe spirale antidemokratike në raport me lirinë e fjalës.

Ndaj rrëzojini këto projektligje dhe lëreni KOMUNITETIT TË GAZETARËVE ta hartojnë, një ligj që duhet, realisht.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?