Merkel: Nuk ka hapje negociatash. Më vjen keq, Shqipëria ka probleme!

Aktualitet

Për fat të keq ne nuk mundëm të arrijmë një marrëveshje për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Më vjen keq shumë për këtë”. Kjo është deklarata që bëri sot për mediat kancelarja gjermane, Angela Merkel, në përfundim të mbledhjes së Këshillit të BE, ku nuk u mor vendim për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e veriut.

Merkel deklaroi se do të donte që sot të kishte një vendim pozitiv, por Shqipëria dhe Maqedonia ende kanë probleme në përmbushjen e standardeve. Duke vlerësuar më shumë reformat e arritura nga Maqedonia eVeriut, Merkel u ndal në rastin e Shqipërisë, si një vend që ka probleme edhe me emigracionin.

Janë disa vende që kanë rezerva për negociatat. Patjetër që Zeaev dhe Rama do do zhgënjehen. Unë mbështes në një pikë Markon, mbi idenë që duhen reformuar disa gjëra. Kemi rënë dakord mbi disa gjëra që duhen bërë në të ardhmen. Gjermania do që negociatat të hapen. Maqedonia ka bërë shumë progres duke ndërruar edhe emrin. Vazhdojë të mendojnë që Shqipëria ka bërë shumë, por jo aq sa të na bëjë të marrim një vendim unanim në favor të saj”, deklaroi ndër të tjera Angela Merkel.

Lidhur me diskutimet brenda Këshillit të BE, Merkel tha se “nuk pati një votim. Rasti i Maqedonisë është më i veçantë. Ndërsa për Shqipërinë pati disa debate më

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?