E fundit/ Arrestohet pas 8 muajsh në arrati, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski. I

Aktualitet Rajoni

Arrestohet pas 8 muajsh në arrati, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski. Ish-kryeministri ka dalë sot para gjykatës, ku pritet të jepet vendimi për ekstradimin e tij. Gruevski akuzohet për shpërdorim detyre.

Featured image of article: Arrestohet ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski, Hungaria vendos sot për ekstradimin

Nikolla Gruevski, ish-kryeminister i Maqedonise27 Qershor, 2019 11:23

HUNGARI- Është arrestuar pas disa muajsh i shpallur në kërkim, ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është arrestuar ditën e sotme.

Gruevski ka dalë para gjykatës në Hungari ku do të vendoset nëse do të ekstradohet apo jo në Maqedoni. Gruevski akuzohet për shpërdorim detyre,

Nikolla Gruevski akuzohet në vendin e tij për shpërdorim detyre, konkretisht për blerje votash dhe përblerjen e një makine tip “Armored Mercedes” me vlerë 600 mijë euro.

Ai u arratis nga Maqedonia më nëntor 2018, dhe e kaloi kufirin me një pasaportë të rreme.  

Natën e arratisjes ai ka ka hyrë e ka dalë në mënyrë të paligjshme nga Shqipëria më datë 11 nëntor, për t’u pranuar më pas në ambasadën e Hungarisë. Asokohe Gruevski nuk ishte i shpallur në kërkim.

Urdhri ndaj tij do të jepej vetëm dy ditë më pas, më datë 13 nëntor. Gruevski kërkoi nga Hungaria azil politi dhe kryeministri Viktor Orban ia dha.

(F.g/dosja.al)

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?