Nga Ajet Ramçaj/ 13 përvjetorë të vitit 2018.

Aktualitet Shkrime Te tjera

1. 450-vjet ma pare vdes papritur ai qe disa e quajne Skenderbeu e disa Gjergj Kastrioti pasi kish ba qef 29 vjet haremeve te sulltanit dhe 30 vjet tjera si i pare i nji pjese te fiseve arber e kryesorja pasi kish siguruar bythen e gjithe te afermve qe do jetonin te sigurte e te pasun ne Itali.
2. 140 vjet ma pare vendosim te prishemi me Perandorine Osmane ku nenpunesit e saj shqiptar me Abdyl Frasherin ne krye rebelohen kunder “babes” duke e tradhtu ate qe i kish rrite me tana te mirat dhe pas ksaj tradhtie te dyte shqiptare “baba” sulltan vendos qe trojet shqiptare ne Malsi te Madhe,Kosove e Metohi si dhe Cameri ne teheqje ne 1912-13 tua dorzoje shkjaut e grekut.
3. 110 vjet ma par lind Enver Hoxha qe edhe me e pas klonu in-invitro anti-shqiptaret nuk kish si delte nryshe.
4. 90 vjet ma pare ne munohena me u ba mas pilafit Monarki masi humbem rastin me Princ Vidin nji Mretni e vet shpallun qe ma shum ngjan me kto Linda Reit(trans gjinoret) e Arian Canit.
5. 80 vjet ma pare Mreti qe u ba vec 11vjec c’beqarohet me nje hungareze.
6. 70 vjet ma pare prishena me jugosllavet e Titos.
7. 50 vjet ma pare hedhim ne det dhe ju marrim me force Traktatit te Varshaves 4 nendetese.
8. 40 vjet me pare perzeme duke i rrahe me hitha bytheve tane kinezet qe punonin hidrocentraleve e uzinave dhe prishemi edhe me ta.
9. 30 vjet ma pare humbim rastin e arte qe te fillonim ndryshimet demokratike te paret ne Europen Lindore.
10. 20 vjet ma pare Fatos Nano fut ne politiken shqiptare Edi Ramen.
11. 20 vjet ma pare vrasin Azem Hajdarin.
12. 50 vjet ma pare kam le un.
13. Dhe ma e ransishmja 20 vjet ma pare ne 12 Shtator 1998 ora 5 masdite ne vit e dite lufte ka le im bir dhe normal qe 12 ngjarjet e “medha” jane shum pak ne krahasim me te 13-n.
Asht si puna e 12 rrogave qe ti kane detyrim por e 13-ta shperblim asht tjeter gja.

Ne gjithe kto pervjetore te vitit te Skenderbeut bie ne sy qe 5 i kemi prishje mardhaniesh e miqsish,3 jane ditlindje,2 dite vdekje,2 jane eksperimente politike Zogu dhe Rama pasi edhe Zogu i ka pase nja 2-3bejlere fatose qe ja mushen menjen dhe e mshteten me u ba Mret dhe vetem nji Dasem.

Me ba me fute ditlinjen e Enverit te fatkeqsite dhe prishjen e mardhanieve me jugosllavet tek fatmirsite mua me del qe fatkeqsite e pervjetoreve te vitit te Skenderbeut fitojne 9 me 4 pa dite ala si do shkoje ceshtja Tahiri pasi edhe kjo ne kete vitin e shpallun Skenderbe do vendoset.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?