Berisha: Drejtori i SHKB-se ka marrë 220 mijë euro për të mbyll një dosje.

Aktualitet

Arben Skëndo ka marrë 220 mijë euro nga Gëzim Zhupaj, drejtor i Kufirit në Vlorë! 170 mijë euro ish-shefit të Komisariatit Sarandë, Besmir Sakajani, bashkëpunëtor i Balilit që ishte në prag arrestimi. 150 mijë euro shefit të Komisariatit të Krujës për të mos u arrestuar
Përmes ryshfeteve të majme që nisin nga 150 mijë euro deri në 220 mijë euro e më shumë, drejtori i Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm, Arben Skëndo, po mbyll një e nga një të gjitha dosjet e drejtuesve të policisë në rrethe që janë të lidhur me trafikun e drogës. Kjo skemë korrupsioni dhe krimi është denoncuar dje nga ish-Kryeministri Berisha, i cili ka publikuar shifra marramendëse prej qindra mijëra eurosh, që i janë paguar kreut të SHKB, Skëndo nga drejtues policie të qarqeve të ndryshme për të mbyllur dosjet e tyre hetimore. Berisha ka publikuar denoncimin e një oficeri të SHKB, sipas të cilit drejtori i SHKB u mbyll dosjet e trafiqeve drejtoreve të policisë së qarqeve, duke ju marrë ryshfet qindra mijëra euro. Kështu, sipas tij Arben Skëndo ka marrë 220 mijë euro nga Gëzim Zhupaj, drejtor i Kufirit në Vlorë, 170 mijë euro ish-shefit të Komisariatit Sarandë, Besmir Sakajani, bashkëpunëtor i Balilit që ishte në prag arrestimi, si dhe 150 mijë euro shefit të Komisariatit të Krujës për të mos u arrestuar. “Përshëndetje Doktor, jam një oficer i SHKB-së. Ju bëj me dije se drejtori jonë i Përgjithshëm, Arben Skëndo, një oficer i vjetër i Sigurimit të Shtetit është personi që ka shkatërruar dhe shitur punën tonë tek drejtuesit e Policisë së Shtetit që kanë qenë dhe janë të përfshirë direkt me kultivimin e kanabisit në të gjithë vendin. Për të gjithë këta drejtues që janë marrë me këtë veprimtari të paligjshme institucioni jonë në bazë të informacioneve të ardhura dhe grumbulluara ka mbledhur plot fakte e prova dhe e ka bërë detyrën e vet dhe ka qenë mëse e mjaftueshme që këta drejtues sot të ishin në burg. Por Arben Skëndo nuk i ndoqi dhe bëri punën që ka për detyrim me ligj, por i zgjidhi këto punë privatisht, duke zhdukur provat dhe duke ju marrë këtyre drejtuesve mijëra euro. Kjo gjë ka ndodhur pothuajse me të gjithë drejtuesit e drejtorive dhe komisariateve në të gjithë Shqipërinë. Po ju jap disa raste. Vetëm në Vlorë drejtorit të Policisë Kufitare, z. Gëzim Zhupaj në këmbim të zhdukjes së provave i ka marrë 220 mijë euro. Shefit të Komisariatit të Krujës për të mos e arrestuar i ka marrë 150 mijë euro. Një ish-shefi të Komisariatit të Sarandës, Besmir Sakajani, i cili është i lidhur me Klement Balilin dhe ka qenë për t’u arrestuar i ka marrë 170 mijë euro. Krimet e Rënda të merren vetëm me këtë drejtues dhe do të vërtetojnë e kuptojnë gjithçka ka ndodhur me kultivimin e kanabisit në Shqipëri”, thuhet në denoncimin e punonjësit të SHKB.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?