Poezi

Poezi nga Maliq Torra.

NETE MOKRARE RRETH OXHAKUT .

Prane oxhakut ne nete dimri .
Poce me groshe e pasterma varur .
Nga zemra del i bardhe urimi .
Miq te dashur mirese kini ardhur !

Rakia e kumbulles ndez dhe cibukun .
Dollia e pare dhe e fundit per Flamure .
Nga bunga e shpardhi prushi i oxhakut ,
Ne tabanin Mokrar s’u shua kurre .

Me iso mbushur nje kenge meraku .
Derdhet tatepjete , e mori Shkumbini .
I ndezur per miq qendron oxhaku .
Tradita mokrare : Bujrem , mirese vini !

 

SE MOS NDERRON VRAGE …!

Se ben gabim e nderron vrage ,
Kur une te vij e brenda s’te gjej !
Me hapen prap te thellat plage ,
Po moshen mbrapa s’mund ta kthej !

Ne ardhsha vone e me ngadale ,
Si pelegrin , ne vend te Shenjte ,
Gezoju fatit qe erdha gjalle ,
Se uje shume kishin perrenjte !

Ndodhte , kemba me rreshqiste ,
Ne grope te thelle a ne hendek ,
Dhe tmerri i zi atje me priste ,
Pa gjetur dalje ne nje shteg !

Ndodh moj ,ndodh ,cfare nuk ndodh !
S’jemi te rinj me , te nxehte si zjarri !
Po goja s’thote : “Shpirti m’u lodh” !
Vetja me ngjan si ai i pari !

Po Ty ta them e mos hap fjale :
“U lodha teper ne te perpjete” !
Hapat i hidhja sa shume ngadale !
Sa keq moj mike , te lashe vete !

 

 

C’ME DESHE MUA ?!

C’pate qe u dashurove me mua ,
Me nje te shemtuar e fukara ?!
Apo te erdhi syri e t’u verbua ,
Se me dashurine s’behet shaka !

C’me deshe mua , nje te marre ,
Qe kurre nuk beri prokopi ?!
Qe shkruan vjersha prap e mbare ,
Qe s’desh e s’vuri pasuri ?!

C’me deshe mua , mekatare ,
Qe kurre s’te nxori jasht’ vendlindjes ?!
Se duart kazma m’i ka vrare ,
E hengra copen dale prej dhimbjes !

Perpara Teje rri kokelarte .
Leshome sharje e gjykime !
I tille jam dreqi e marrte !
Ne jete desha hisen time .

 

“Iliada” dhe “Odisea” Shqiptare

Jo me kot na thone “shqiponja” ,
Vigjilente dhe te pagjume !
I lulezuam malet tona ,
Jo shaka , por beme pune !

Se kolltuku more budalla ,
Kerkon bythe qe ta mbash .
Voten e popullit fukara ,
Mund t’ia blesh me hashash .

Vec hashashi can bllokade .
Te jep Euro dhe Dollare .
“Odisea” me gjithe “Iliade” ,
Sot po shkruhet me shqiptare .

Droga sot u be ‘Helene” ,
“Kali i Trojes” mbushur hadhash .
Skafet “dingas” ngarkuar vene .
Vendi kthyer ne lavazh * ! ( pastrim parash )

E mbuloi vendin “bolleku” !
Pastron paren , bote e krimit .
Faqja jone , llum pislleku .
Me ar lare froni zengjinit !

Shqiperine zene kapslliku .
Nuk po del nga krize e gjate .
S’shohim shprese , or lum miku .
Vendi kthyer ne gallate .

Njeri hidh e tjetri prit ,
Qoka talljeje dhe humori .
Rrokullisur dite per dite ,
Shqiperine lumi e mori .

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?