Shembet një ndërtesë në qytetin sirian të Alepos, 16 të vdekur

Bota

Një ndërtesë u shemb në një lagje në qytetin verior të Sirisë, Alepo, duke vrarë të paktën 16 persona, duke përfshirë 5 fëmijë dhe duke plagosur katër të tjerë, njoftuan mediat shtetërore.

Ndërtesa pesëkatëshe që strehon rreth 30 njerëz është në lagjen Sheikh Maksoud nën kontrollin e Forcave Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët e mbështetur nga SHBA. Ajo u shemb brenda natës, sipas raportit, pasi rrjedhjet e ujit dobësuan themelin e strukturës.

Dhjetra zjarrfikës, ndihmës të parë dhe banorë të mbuluar me mbeturina dhe pluhur po kërkonin nëpër rrënoja për banorët e mbetur.

Disa të afërm prisnin me ankth aty pranë, ndërsa të tjerë vajtuan në hyrje të një spitali aty pranë, ndërsa trupat mbërritën me ambulanca.

Komandanti i SDF-së Mazloum Abdi në një deklaratë dënoi forcat qeveritare siriane që kontrollojnë lagjet përreth Sheikh Maksoud për “ndalimin e hyrjes së materialeve bazë në lagje, duke penguar përpjekjet për të stabilizuar dhe rivendosur jetën në zonë”.

Shumë ndërtesa në Alepo u shkatërruan ose u dëmtuan gjatë konfliktit 11-vjeçar të Sirisë, i cili ka vrarë qindra mijëra dhe ka zhvendosur gjysmën e popullsisë prej 23 milionë banorësh të paraluftës.

Megjithëse qeveria e presidentit sirian Bashar Assad e ka rimarrë Alepon nga grupet e armatosura të opozitës, Sheikh Maksoud është ndër disa lagje nën kontrollin e forcave kurde.

Alepo është qyteti më i madh i Sirisë dhe dikur ishte qendra e tij tregtare.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?