Skandali me pronat/ Oborrit të burgut të Shën Kollit i ka dalë pronari

Aktualitet

Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame gjatë një konferencë lidhur me regjistrimin e pronave u shpreh se fokusi është tek regjistrimi i pronës shtetërore duke theksuar disa shembuj abuzimi e para që Burgut të Shënkollit në Lezhë i ka dalë pronari oborrit dhe tjetra se Presidenca nuk ka të regjistruar asnjë pronë të veten dhe se presidenti i mëparshëm e ka refuzuar të dekretojë ligjin. Gjithashtu ai theksoi se çdo vit janë mbi 1 milion aplikime lidhur me situata problematike për çështjen e pronave.

Fjala e Artan Lames:

“Tani jemi fokusuar tek regjistrimi i pronës shtetërore. E dimë të gjithë se çfarë ka ndodhur,. Nuk dua të vendos gishtin mbi të shkuarën. Rastet me abuzimin janë të pafundme dhe ka nisur për shkak të mos regjistrimit ndër vite të pronës shtetërore”, u shpreh Lame. Sjell Shembullin e Burgut të Shënkollit në Lezhë që i ka dalë pronari oborrit të Burgut. Godina ka mbetur në shtet dhe oborrit i ka dalë pronari”, tha ndër të tjera Lame, duke shtuar: “Të mërkurën do të kalojë në qeveri një VKM për përditësimin e pronave publike, që do të saktësojë procedurën se si do të identifikohen këto prona. Sot po lançojmë projektin e regjistrimit të pronës shtetërore. Ndër të tjera Lame tha se Presidenca nuk ka të regjistruar asnjë pronë të veten, dhe se presidenti i mëparshëm e ka refuzuar të dekretojë ligjin. Presidenca nuk ka të regjistruar asnjë pronë të veten. Ligji 20/20 nuk u dekretua nga presidenti i republikës në atë kohë. Unë kam kërkuar të miratohet sepse do i hapë rrugë regjistrimit të pronës shtetërore. Presidenca rezulton edhe sot pa regjistruar”, ka thënë më ej ai.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?