Sport

De Biazi nga sot është “Cavaliere”

Në një ceremoni të organizuar në Ambasadën Italianë në Tiranë, ka qenë vetë ambasadori italian në Tiranë, Alberto Kutilo, ai që i ka dorëzuar trajnerit kuqezi titullin e akorduar nga presidenti i Republikës së Italisë.
“Është një kënaqësi e madhe për mua të jap këtë çmim të veçantë për trajnerin Xhani De Biazi, për meritat jo vetëm sportive, por mbi të gjitha njerëzore. Nuk ka nevojë që të mbaj fjalim se De Biazi është personazh i njohur por do të doja të lexoja motivimin:
‘Për kontributin e tij për marrëdhëniet mes Italisë e Shqipërisë, duke treguar interes për zhvillimin e sportit në Shqipëri, duke kontribuar me përvojën e tij në rritjen e sportit shqiptar. Duke reflektuar nëpërmjet futbollit edhe impenjimin politik të Italisë në Shqipëri’.
Italia dhe Shqipëria, në një moment të vështirë të Bashkimit Europian, ku ka vende të cilat mendojnë se edhe mund të dalin, këto dy vende mendojnë se mund të jenë bashkë aty. Sigurisht, nuk është meritë vetëm e trajnerit, është edhe e lojtarëve, por ai arriti para nesh, para politikës, të bëjë Shqipërinë pjesë të hartës së Europës. Do të mjaftonte vetëm kjo e fundit për të justifikuar plotësisht çmimin që i jepet De Biazit”, u shpreh ambasadori italian para se t’i vendoste De Biazit stemën dalluese të këtij titulli.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?