istanbul escort
E martë, 04 Tetor, 2022

Hamburgeri me djath shkakton Diabet dhe dëmton mëlçinë.

Shendet

Një hamburger me djathë mund të ndryshojë metabolizmin dhe rrit rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2, ka zbuluar një studim i ri. Një trup i shëndetshëm mund ta përballojë një hamburger, por, nëse hani rregullisht ushqime të yndyrshme, mund të shkaktohen dëmtime afatgjate, thonë ekspertët.

Në studim u përfshinë 14 meshkuj të shëndetshëm, të moshës 20-40 vjeç, të cilët u ndanë në dy grupe.

Njëri grup mori vaj palme me shije vanilje dhe tjetri uji. Vaji i palmës ka të njëjtën sasi të yndyrave të ngopura sa një picë me spec djegës ose hamburger me djathë 110 gramë, të shoqëruar me një racion me patate të skuqura.

Testet treguan se konsumi i vajit të palmës çonte në rritje të menjëhershme të akumulimit të yndyrës dhe rënies së ndjeshmërisë së insulinës, hormoni që rregullon nivelet e sheqerit në gjak.

Ai rriste gjithashtu nivelet e triglicerideve – një lloj yndyre që lidhet me sëmundjet e zemrës – pengon në funksionimin siç duhet të mëlçisë dhe çon në ndryshime të aktivitetit të gjenit të lidhur me sëmundjen e dhjamosjes së mëlçisë.

Nivelet e glukagonit, një hormon që ndalon rënien e niveleve të sheqerit në gjak, u rritën gjithashtu.

Vaji i palmës ul ndjeshmërinë e insulinës me 25% në të gjithë trupin, 15% në mëlçi dhe 34% në indet dhjamore. Nivelet e triglicerideve në mëlçi gjithashtu rriten me 35% dhe mekanizmi që prodhon glukozën nga ushqimet pa karbohidrate bëhet 70% më aktiv.

Burimi: Mirror / http://shendeti.com.al/

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

konya escort
ısparta merkez escort yalvaç escort bulancak escort çorum merkez escort biga escort kadirli escort elazığ merkez escort zonguldak merkez escort zonguldak ereğli escort kozluk escort afyon merkez escort sandıklı escort yakutiye escort palandöken escort altınordu escort ünye escort ortahisar escort bergama escort ödemiş escort mudanya escort serik escort erdemli escort kırıkhan escort samandağ escort alaşehir escort soma escort salihli escort canik escort çarsamba escort kapaklı escort akyazı escort erenler escort çiğli escort yenimahalle escort gebze escort girne escort derince escort gaziemir escort fethiye escort buca escort lefkoşa escort atakum escort gölcük escort pursaklar escort izmit escort bandırma escort akçaabat escort kızıltepe escort artuklu escort odunpazarı escort tepebaşı escort milas escort pamukkale escort merkezefendi escort adapazarı escort serdivan escort süleymanpaşa escort çerkezkoy escort efeler escort nazilli escort söke escort kuşadası escort ipekyolu escort erciş escort onikişubat escort dulkadiroğlu escort karesi escort altıeylül escort balikesir edremit escort ilkadım escort bafra escort yunusemre escort akhisar escort turgutlu escort şehzadeler escort antakya escort iskenderun escort defne escort dörtyol escort kayapınar escort bağlar escort yenişehir escort tarsus escort toroslar escort yenişehir escort akdeniz escort silifke escort mezitli escort darıca escort körfez escort gölcük escort şahinbey escort şehitkamil escort haliliye escort siverek escort bosna escort selçuklu escort meram escort ereğli escort seyhan escort yureğir escort çukurova escort sarıçam escort ceyhan escort kozan escort kemer escort alanya escort lara escort side escort manavgat escort fethiye escort konyaaltı escort osmangazi escort görükle escort nilüfer escort yıldırım escort inegöl escort gemlik escort karabağlar escort bayraklı escort torbalı escort menemen escort çankaya escort mamak escort altındağ escort gölbaşı escort kızılay escort bor escort keşan escort