10 ushqimet që shkaktojnë kancerin më të madh

Mund të mos i hiqni krejtësisht nga përdorimi, por të paktën t’i kufizoni në përdorim… Janë 10 ushqime që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve që më mirë t’i eleminojmë sa jemi në kohë. Yndyrnat që gjenden në ushqimet e ëmbla të konfeksionuara si biskotat, kekrat e ndryshëm (margarina apo vaji i palmës) […]

Continue Reading

Bllokohet sasi e konsiderueshme mielli në Korçë.

AKU-ja ka bllokuar një ngarkesë prej 25.3 ton miell gruri me origjinë greke. Bllokimi është bërë për shkak se kishte parregullsi në vërtetësinë e dokumentacionit që shoqëronte ngarkesën, konkretisht, raportin e analizës për përqindjen e proteinës. Të dhënat sipas dokumentave shoqëruese nuk korrespondonin me të dhënat në etiketë e kundra etiketë të produktit. Gjatë kontrollit […]

Continue Reading

Alarmojnë mjekët/ Hiqni dorë nga kjo lloj diete

Nga gjithë llojet e dietave, më të rrezikshmet janë ato në të cilat hapësira mes vakteve është tepër e gjatë.  Të rrish për orë të tëra pa konusmuar asgjë, shkakton efekte anësore të rrezikshme. Ekspertët kanë paralajmëruar se të tilla dieta ndonëse mund të të ndihmojnë për të humbur peshë, mund të përkeqësojnë nivelet e […]

Continue Reading

Ja si mund të pastroni mëlçinë thjesht duke ngrënë ushqimet e duhura.

Njerëzit shpesh mendojnë se pastrimi i mëlçisë mund të bëhet më mirë përmes detoksifikimit të rreptë, që do të thotë mosngrënie apo marrje e kufizuar e kalorive. Por, në fakt ju mund të pastroni mëlçinë thjesht duke ngrënë ushqimet e duhura. Hani arra! Të gjitha arrat janë plot me aminoacide yndyrore esenciale, por arrat në […]

Continue Reading

Këto janë 10 ushqimet që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve

Janë 10 ushqime që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve që më mirë t’i eleminojmë sa jemi në kohë. 1. Yndyrnat që gjenden në ushqimet e ëmbla të konfeksionuara si biskotat, kekrat e ndryshëm (margarina apo vaji i palmës) 2. Mishi i kuq. Në rast se vërtet nuk bëni dot pa të, hani […]

Continue Reading

Kanceri i zorrëve mund të ndalohet nëse shmangni këto ushqime

Sipas studimeve të shumta, kjo lloj sëmundje nuk kursen edhe njerëzit në moshë të re, transmeton portali arbresh.info Një ndër produktet kryesore që parandalon këtë sëmundje është vitamina D të cilën duhet me patjetër ta merrni përmes rrezeve të diellit. Por për të parandaluar këtë sëmundje duhet të bëni kujdes edhe më këto ushqime: Alkooli Abuzimi […]

Continue Reading

Arrestohet kryetari dhe anëtari i partisë së Gjinushit në Shkodër/ Shpërndanin pako me ushqime në këmbim të votës

Një kryetar partie i qarkut dhe një tjetër, janë arrestuar nga policia, pasi po shpërndanin pako me ushqime në shkëmbim të votës. Policia e shkodrës ka vënë në pranga kryetarin e Partisë Social Demokrate të qarkut, Përparim Zeqir Raboshta, dhe Saimir Ndokë Gjonpalaj, sepse, në lagjen “Liria”, te zyra e Partisë Social Demokrate, po shpërndanin […]

Continue Reading

Ja cilat janë ushqimet më të dëmshme për shëndetin

Doni te dini se cilat nga keto ushqime jane te demshme per shendetin tuaj? Akullorja, çerealët apo edhe patatinat janë disa prej ushqimeve që duhen eleminuar. Përmbajtja e sheqerit, por edhe e përbërsve kimikatë që çlirohen nga skuqja në temperatura të larta janë përgjegjës për kancerin. Gjithashtu janë burim karbohidratesh jo të shëndetshme, të cilat […]

Continue Reading

Skandal/Ushqimet e skaduara nga Tirana dërgohen në rrethe

Konsumatorët shqiptarë gjithmonë e më shumë të pasigurtë për ushqimet që konsumojnë duket se janë ndërgjegjësuar më shumë për të denoncuar rastet e konstatuara të ushqimeve të skaduara. Sipas zyrës per mbrojtjen e konsumatorit zgjidhje për të garantuar sigurinë ushqimore është funksionimi i organeve kopetente si dhe vetingu për të vendosur në detyrë ekspertë dhe […]

Continue Reading