Nga Albina Deda Gjoci/ Sot jemi ndryshe! Sot nuk është si më parë.

Esenca e politikes në demokraci është paqja, dialogu marreveshja. E asnjëra nuk arrihet duke pretenduar që njëra pale ti marre të gjitha. Në kontekstin tonë rrallë ndonjë force a lider politik të arrijë përsosmerisht të mund të realizoje kauzat e veta si PD e z.Basha ne keto dite stoike e heroike. Po ashtu rrallë ndodh […]

Continue Reading

Sot në mbrëmje përplasja e madhe ‘Monaco-Juventus’

Monaco pret Juventusin e ngurtë në prapavijë, me një qëllim të qartë: hedhjen e një hapi drejt finales së dytë në historinë e tyre, në Champions. Përplasja vë dy ekipe kundërshtare, rininë dhe freskinë e Monakos, me një moshë mesatare 25.3 vjeç, kundër përvojës së “Zonjës së Vjetër” (28.2 vjeç). Monaco, një finaliste e Champions-it […]

Continue Reading

Sot prova e 84 votave për shtatë ligjet e Reformës në Drejtësi

Sot në Kuvend do të hidhen për votim 7 nga 27 projektligjet e Reformës në Drejtësi, për të cilat mazhoranca do të duhet të kalojë një sprovë, të sigurojë 84 votat. Gramoz Ruçi, kreu i grupit socialist u ka kërkuar deputetëve të tij të mos mungojnë sot në seancë në asnjë rrethanë, të anulojnë edhe vizitat jashtë […]

Continue Reading

Dega 7 e PD-së Tiranë, thirrje për rezistencë. Nga ky bashkim i madh kanë frikë vetëm ata që duan ti mbajnë shqiptarët te nënshtruar/ Foto

Protesta e opozitës është bashkimi me i madh i qytetarëve kundër padrejtësise, kundër keqqeverisjes, kundër varfërisë. Në të po marrin pjesë të gjithë qytetarët, gra, burra, të reja, të rinj, pensionistë, familjarë, studente, gjimnaziste dhe intelektuale, njerez te artit, kultures e sportit, te papune e sipermarres, fermere dhe punetore. Nga ky bashkim i madh kane […]

Continue Reading

Nga Shpëtim Hereni: Sot më shumë se kurrë, ja vlen të lexohet historia e nxënësit Tedi Stoddard!

Ditën e parë të vitit shkollor, mësuesja doli para klasës së pestë dhe nxënësve të saj të dashur, u dhuroi një fjali tepër të dashur për ta. Ajo i vështroi me sy që rrezatonin dashuri e dhembshuri dhe u tha: “Unë u dua shumë të gjithëve!” Të njëjtat fjalë citoheshin nga të gjithë mësuesit dhe […]

Continue Reading

Dritan Shano: Sot në Parlamentin Shqiptar eliminohet pluralizmi politik

Sot Edi Rama, Ilir Meta me ndihmën e Shpëtim Idrizit kthejnë Shqipërinë pas në vitin 1946. – Sot në Parlamentin Shqiptar eliminohet pluralizmi politik, dhe rishfaqet Nëna Parti! – Sot PS & LSI ose Partia e Punës e Shqipërisë, ose Partia Komuniste e Shqipërisë “zëvendësojnë” Partinë Demokratike me rrogëtaren e tyre PDIUN. – Njësoj si […]

Continue Reading

Nga Aurel Plasari: Gjermanët hanin würstel dhe pinin birra kur ngrihej Hitleri. Po shqiptarët sot?

Kur bie shi dhe kur kam ngé shkruaj në FaceBook nga një rekomandim leximi, që të tjerëve u duket esé. “Ernst Fraenkel, Shteti i dyfishtë – Një kontribut në teorinë e diktaturës”, New York 2010 (Oxford University Press): është një vepër e hershme, e botuar për së pari më 1941 jashtë Gjermanisë, pikërisht kur regjimi […]

Continue Reading

Partia Demokratike pritet të mbledhë sot kryesinë për ecurinë e protestës

Partia Demokratike pritet të mbledhë kryesinë e saj për të vendosur mbi hapat e radhës së protestës, ecurinë e saj apo edhe “përshkallëzimin” e paralajmëruar më parë nga opozitarët. Kjo mbledhje vjen në një kohë kur protesta e qytetarëve para Kryeministrisë është futur në ditën e dytë dhe drejtuesit e saj premtojnë vazhdimin pa afat […]

Continue Reading

Mediat ndërkombëtare kanë shkruar për protestën madhështore. Eshtë njësoj si ajo në Rumani.

Mediat ndërkombëtare kanë shkruar për protestën madhështore që po zhvillohen në Shqipëri. Kryesisht mediat italiane kanë shkruar për protestën dhe situatën në vend. Një prej tyre, Notizie Geopolitiche shkruan se shqiptarët janë duke protestuar kundër qeverisë dhe protesta e tyre është njësoj si ajo në Rumani. Ndërsa një tjetër agjenci e pasqyron protestën, ndërsa thekson […]

Continue Reading