Financial Times: Shqipëria një narko-shtet. Opozita kërkon qeveri teknike dhe ka të drejtë

Gazeta prestigjioze Financial Times ka publikuar sot një editorial për krizën politike duke e cilësuar Shqipërinë nën qeverisjen e Ramës ‘një narko-shtet’. ‘Shqipëria është prodhuesi më i madh i kanabisit në Europë me zona të mëdha në periferi ku kultivohet kanabisi”. Editoriali i FT citon raportin e Departamentit të Shtetit sipas të cilit prodhimi i […]

Continue Reading

Berisha/ Më 13 maj në Tiranë vërshon e gjithë Shqipëria.

Sali Berisha ka mbajtur fjalën e tij në ‘çadrën e lirisë’. Në fillim të fjalës së tij, Berisha ka falënderuar të gjithë qytetarët e Kavajës të cilët sipas tij, i dhanë një mesazh të rëndësishëm Edi Ramës duke i thënë se në Kavajë do të ishte fundi i tij. Për ish-kryeministrin Berisha shqiptarët kanë arsye […]

Continue Reading

Artikulli i Millenium në ‘il Fatto Quotidiano”/ Shqipëria, prodhuesi dhe eksportuesi më i madh i kanabisit të paligjshëm në Europë

Sali Berisha në një postim në Facebook ka vijuar me akuzat e tij ndaj kreut të qeverisë Rama se “e ka kthyer Shqipërinë në vendin e drogës”. Këtë herë Berisha shkruan për një artikull të suplementit “Millenium” të gazetës italiane “il Fatto Quotidiano” kushtuar Shqipërisë titulli kryesor i së cilës është “Mirësëerdhët në Kanabistan”. “Ja […]

Continue Reading

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’/ Shqipëria prin në Europë me prodhimin e kanabisit.

Gazeta konservatore gjermane kritikon ashpër Edi Ramën: premtimet e tij për reforma dhe luftë kundër krimit e korrupsionit janë vetëm fjalë boshe. Në Europë Shqipëria zë vendin e parë në prodhimin e kanabisit. Si rrallëherë më parë «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ) ka atakuar qeverinë e prirë nga Partia Socialiste në Tiranë. Gazeta e afërt me kabinetin […]

Continue Reading

Gazeta e mirënjohur “New Europe”: Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

“Damkosje e re e Kanabistanit ne kryeqytetin e Europes, Bruksel! Gazeta e mirënjohur “New Europe” boton artikullin me titull: “Shqiperia nga Kanabis ne Korrupsion”, shkruan Berisha. Shkrimi i plotë i “New Europe” “Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni Për një vend të vogël në Evropën Juglindore, Shqipëria ka një nga reputacion të mëdha për korrupsion dhe […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Basha i drejtohet Metës: “Mirë se vjen!” Shqipëria e para!

Lulzim Basha ka komentuar deklaratat e djeshme të kreut të LSI-së, Ilir Meta. Gjatë fjalës së tij në “Çadrën e Lirisë”, Basha u shpreh se i mirëpret deklaratat e Metës, por nuk do të bëjë aleanca në kurriz të popullit. Ja  fjala e Bashës sot në çadër: Mbrëmë  një nga partnmerët kryesorë të koalicionit ka […]

Continue Reading

Raporti i Fredoom House: Shqipëria asnjëlloj progresi

Organizata për të drejtat e njeriut me seli në Shtetet e Bashkuara, Fredoom House, vlerëson se Shqipëria nuk ka shënuar ndonjë ndryshim në shkallën e demokracisë që nga viti i kaluar. Këto vlerësime janë pjesë e projektit “Vendet në tranzicion”, një studim i Freedom House mbi demokracinë në 29 vende ish komuniste nga Evropa qendrore […]

Continue Reading

Dizdari: Ky është bilanci katastrofik i De Biasi-it

Po ti hysh shifrave dhe të shikosh vitin 2016 dhe 2017, bilanci i kombëtares shqiptare duket katastrofik. Pikërisht këtë ka vërë gazetari me përvojë Besnik Dizadari i cili në një shkrim për gazetan “Panorama Sport” të titulluar; “festa mbaroi, duhet me u zgjue!” ka analizuar shifrat e 15 muajve të fundit. Duke bërë thirrje që […]

Continue Reading

Gjendet fajtori. Niko Peleshi: Shqipëria u mbush me drogë, por faji është i Lazaratit

Qeveria shqiptare e ka pranuar më në fund faktin se Shqipëria u mbushur me kanabis sativa. Deklarata është bërë nga zv/kryeministri dhe kreu i task-forcës kundër kanabisit, Niko Peleshi. Në një deklaratë për median, Peleshi akuzoi Lazaratin se krijoi kushte për të kanabizuar të gjithë Shqipërinë, ndërsa është shprehur se ky fenomen ka nisur që […]

Continue Reading

Sipas Eurostat: Shqipëria, me më pak rrugë e hekurudha në rajon

Raporti i fundit i Eurostat për statistikat kyçe në lidhje me vendet që kanë kërkuar zgjerimin drejt BE-së tregon se ky tregues është në vlerën 1.4 km/1,000 banorë. Ne arrijmë të lëmë pas vetëm Kosovën me 1.1 km/1,000 banorë. Treguesin më të lartë e ka Mali i Zi (kjo edhe për shkak të numrit të […]

Continue Reading

Media e Trump “Breitbart News”: Rama dhe Soros po shkaterrojnë Shqipërinë

Udhëheqësi i opozitës pro tregut të lirë në Shqipëri i tha të premten Breitbart News se demokracia në vendin e tij është në rrezik të madh, ndërsa kryeministri i majtë Edi Rama ka lejuar lulëzimin e krimit dhe korrupsionit. Shqipëria është në një situatë të veçantë dhe të vështirë, në një krizë politike, rezultat i […]

Continue Reading

Irid Oska: Nëse Shqipëria fiton sot, do të zhvishem komplet

Edhe pse nuk do të jetë në stadium, Irid Oska, e dashura e futbollistit të Torinos, Akuahka bërë një premtim të veçantë dhe provokues e ndërsa për “Sport Ekspres” ajo thotë: “Për fat të keq nuk do të jem në shkallët e stadiumit për të ndjekur takimin pasi më duhet të jem në Belgjikë për […]

Continue Reading

Kamza i ve emrin “Donald Trump” një rruge të saj. Basha në krahë të Mziu-t

Lulzim Basha, e ka dhënë sot mesazhin e protestës nga sheshi kryesor i Kamzës, duke iu drejtuar qytetarëve të saj me fjalët se ata janë dëshmia që tregon se fatin në dorë e kanë vetë qytetarët, se ata janë qytetarët që ia përplasin të vërteta në fytyrë Kryeministrit. Ai vuri në dukje se për të […]

Continue Reading

Ish Armela e”Shijak tv”, ironizon Arian Çanin për ikjen. Shyqyr

Deklarata e Arian Çanit pak ditë më parë se do të largohet nga vendi për shkak se nuk e sheh Shqipërinë si një vend të sigurtë ku mund të rrisë fëmijët e tij, u pasua nga reagime të shumë personazheve të tjerë. Rreth kësaj çështje është shprehur së fundi dhe Armela Krasniqi, dikur zëdhënëse e […]

Continue Reading

Europol: Shqipëria, burimi kryesor i kanabisit në Europë

Tre vjet pasi Shqipëria goditi Lazaratin, Europol e quan vendin si burimin kryesor të prodhimit dhe trafikut të kanabisit në Europë. “Shqipëria mbetet burimi kryesor i kanabisit bimor që trafikohet në BE”, shkruhet në raportin vitit 2017 mbi “Vlerësimin e Rrezikut të Krimit të Organizuar”, siç mund ta shihni në faqen më poshtë të Europol, të […]

Continue Reading

Nga Adriatik Alimadhi: Rama, ky gojë prishur.

Rama ne emisionin “Top Story”- tha:  “porokuroret dhe gjyqtaret e korruptuar te ketyre 25 vjetve kane marre fund”, kriminel te korruptuar, banda etj…. Sa goje prishur! Atehere lind pyetja pse Rama nuk shprehet te pakten vetem njehere per prokuroret dhe gjyqetaret e viteve para 1990, me kete gjuhe? Keta prokuroret dhe gjyqetaret e ketyre 25 […]

Continue Reading

Nga Erald Kapri: Të ndalohen filmat e komunizmit në ekranet shqiptare

Dëgjova me shumë interes në media mbi propozimin e shkrimtarit dhe kreut të Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, z Agron Tufa për ndalimin në ekranet shqiptare të filmave të komunizmit. E mbështes fort këtë ide dhe besoj se shfaqja e tyre pa asnjë kriter në media është një dëm publik, një […]

Continue Reading

Ilir Kadia: Na e zvogelove Shqiperine e mire o Miku yne, Muhamet Malo!

Na e zvogelove Shqiperine e mire o Miku yne, Muhamet Malo! Gishtat me kane ngrire mbi tastiere e dot nje rrokje nuk po mund ta formoj!Per dreq s’me lene qindra mesazhe ngushullime per ty nga anekend botes!Une pandehja se ti zemren aq te madhe, si det, e kishe vetem me mua e familjen time por […]

Continue Reading