RAIUNO pritet të flasë në gjuhën shqipe

Duke marrë parasysh se përtej Adriatikut jetojnë zyrtarisht 467 mijë e 687 shqiptarë, Parlamenti italian mendon që këtij komuniteti t’i ofrohen transmetime radiofonike e televizive në gjuhën shqipe, bën të ditur Shekulli. Detyrimi në fjalë duhet të përmbushet nga radiotelevizioni shtetëror italian RAI. Kërkesa është paraqitur nga deputetët dhe senatorët e komisionit të mbikëqyrjes së […]

Continue Reading

Gashi “detyron” klubin e Kolorados të flasë shqip

Duket sikur Gashi kishte tifozë personalë në New York. Faleminderit të gjithëve që udhëtuat për të na mbështetur”. Ky ishte postimi në faqen zyrtare në “Facebook”, i klubit amerikan të futbollit Kolorado Rapids, ku aktivizohet sulmuesi i kombëtares shqiptare, Shkëlzen Gashi. Një flamur amerikan dhe një shqiptar mbyllnin postimin, i cili shoqërohej edhe me foto […]

Continue Reading

Kërcënohet Agron Tufa dhe Erald Kapri. Ja sms-ja kërcënuese

Shkrimtari Agron Tufa eshte kercenuar mbremjen e djeshme pas nje emisioni televizin ne Top Channel. Kete e ben te ditur vete shkrimtari ne nje status te tijin ku publikon edhe sms kercenuese ndaj tij. Kercenimi vjen pas kerkeses se Agron Tufes per ndalinim e shfaqjeve te filmave shqiptare me permbajtje propogandistike komuniste. Bashke me te […]

Continue Reading