Refugjatët/ Rama akuzon Italinë për impotencë politike. VIDEO

Kryeministri Rama, duke folur në një konference për mediat me kryeministrat e tjerë të rajonit tha se Shqipëria pranoi të marrë refugjatët që mbërritën në Itali për shkak se politikanët atje u treguan “impotentë politikë”. Pyetje: Pse pranoi Shqipëria refugjatët nga Eritrea që mbërritën në Itali, kur destinacioni i tyre janë vendet europiane? A synon […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Refugjatët – skenarë udhëkryqi e destabilizimi

Në vitin 2005 Bashkimi Europian hapi negociatat për pranimin e Turqisë në union. Pak ditë para marrjes së vendimit kryeministri i atëhershëm turk, Rexhep Taip Erdogan, udhëtoi në Paris, Berlin e Londër, me qëllim që të hapë rrugën e marrjes së këtij vendimi. Gjatë këtij udhëtimi ai nënshkroi marrëveshjet me qeverinë gjermane të kancelarit Schroeder […]

Continue Reading

Historia e panjohur e legjendës Aleksandër Kondo. Foto

Fakte e dëshmi të reja dhe të panjohura për Kondon, deri në momentin e arratisjes së tij në Titograd. Një nga dëshmitë mjaft interesante, është ajo e Nderim Kupit, ish-emigrant politik në SHBA që në vitet ’50-të kur u arratis nga Shqipëria, i cili ka qenë personi i parë që Aleksandër Kondo ka komunikuar ne […]

Continue Reading

Erdogan takon babanë që humbi dy fëmijët në sulmin me armë kimike

Menjëherë pas sulmit me armë kimike Yusuf Abdulhamid me fëmijët e tij, Aya dhe Ahmed në krahë, u nis drejt një spitali në Turqi. Kishte shpresë së do t’i shpëtonte, por ata dhanë shpirt pa hyrë në territorin turk. Fotoja e tij me dy fëmijët e pajetë në krahë bëri gjiron e rrjetit, duke prekur […]

Continue Reading