Ngushtohet laku i Ambasadorit LU. Senatorët amerikanë kërkojë hetimin e ambasadës në Tiranë

Gjashtë senatorë amerikanë nënshkruan një letër drejtuar sekretarit të Përgjithshëm të Shtetit, Rex Tillerson ku kërkojnë hetimin e fondeve me të cilat është financuar projekti i Reformës në Drejtësi dhe ndikimi i Soros në ambasadën amerikanë në Tiranë. Letra nis me shqetësimin për Maqedoninë për të kaluar më pas në Shqipëri, ku përmendet fakti se […]

Continue Reading

A po pastron para gruaja e Ramës, me bankën e saj?

Në fillim të muajit Shtator të vitit 2015, në media rrodhi një raport konfidencial, i mbajtur sekret deri më atëherë i misionit të OSBE-së në Tiranë. Opinioni u trondit për ato që shkruheshin aty, veçanërisht për kryeministrin e vendit, i zgjedhur vetëm 2 vjet më parë me “1 milion shuplaka”. Raporti, i hartuar gjatë vitit […]

Continue Reading

Basha i përgjigjet ashpër kërkesës së ambasadorit amerikan Donald Lu

Kreu i opozitës Lulzim Basha i është përgjigjur ashpër kërkesës së ambasadorit amerikan Donald Lu i cili në një takim me gazetaret tha sot se opozita te protestoje por te votoje vetingun. “Lgji i vetingut do votohet vetëm kur të jetë hapur rruga për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe zgjedhje të lira arrihen […]

Continue Reading

Ilir Kulla: A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar?

Një mikeshë politikane sot paska deklaruar se akuzat ndaj Romana Vlahutinit dhe Donald Lu janë fantazi me filma me partizanë. Atëhere le ti bëjmë disa pyetje kësaj zonjës dhe ambasadorëve. A ka shkuar zoti Lu në zyrën e Adriatik Llalles me një përfaqësues të Bankers? Nëse po, çfarë i ka kërkuar? A e di zoti […]

Continue Reading

Pse Arben Noka dha dorëheqjen, ndërsa Prenga jo. Cili qe halli i Ramës?

Katrahura e Vetting-ut nuk ka te sosur. Po kush do ta beje vetting-un ne kete vend? Po si mund te marre udhe ky vetting kur per te kane votuar deputet me begraund kriminal? A thua valle keta deputete me prejardhe kriminale nuk e dinin se po votonin per ti bere gropen vetes se tyre? Kush […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Osmani: Muaj te veshtire e presin Lindjen e Mesme

Muaj te veshtire e presin Lindjen e Mesme. Vite te veshtira i presin vendet e Gjirit, Iranin, Turqine. Vite te veshtira e presin boten. Trump kercenon aleatet Saudite se nuk ka me mbrojtje pa pagese. Kercenon Iranin per te rritur pazarin me vendet e Gjirit. Sauditet dergojne sinjale ne Kine dhe ne Moske per te […]

Continue Reading

Xhafa sulmon Metën: Rezultati i nxjerrë nga shorti është antikushtetues”

Zbatimi i reformës në drejtësi, mesa duket do të jetë edhe më i vështirë sesa ishte parashikuar.  Sipas Top Channel  kryetari i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, edhe në cilësinë e ish-kryetarit të Komisionit të Reformës në Drejtësi, e ka cilësuar të paligjshëm procesin e zgjedhjes së Këshillit të Emërimeve në drejtësi. Në letrën që […]

Continue Reading