Kazanët e “Lasgushit” në aksion. Intervista me kurriz e “kazanit” të Bolinos.

Ngjarjet kanë lëvizur me shpejtësi mbrëmjen e sotme pasi një ocifer policie i larguar tashmë nga vendi, denoncoi se i është vendosur pistoleta në kokë për të mbyllur çështjen në ngarkim të djalit të deputetit të Krujës, Rrahman Rraja. Kujtojmë se oficeri i policisë, Emiljano Nuhu tha se “deputeti Taulant Balla, kryebashkiaku Artur Bushi, deputeti […]

Continue Reading

Portreti i rrallë i Eqrem Çabejt, dhuratë nga Lasgush Poradeci

Në 109 vjetorin e lindjes së gjuhëtarit dhe albanologut Eqrem Çabej, e bija e tij Brikena, ka publikuar një dhuratë të panjohur më pare, që Lasgush Poradeci ia kishte bërë mikut të tij Çabej, më 1924-trën. Eshtë një vizatim, ku Çabej shfaqet I ri, me flokët e shkurtra të hedhura lart, dhe një cigare në […]

Continue Reading

E bija e Lasgushit: Im atë në asnjë rast nuk do shkelte afatin e kthimit të librit në bibliotekë

Miqtë e mi të dashur, për “Fletë rrufenë”, që publikova para disa orësh , këtu si status, më duhet të sqaroj: Nuk kam njohur në jetën time njeri më korekt se im atë. kurrë, në asnjë rast, ai nuk do shkelte afatin e këthimit të librit në bibliotekë. Por, këto libra që i merrte atje […]

Continue Reading