Nga Namir Lapardhaja/ Mendësia komuniste që nuk u hoq dot kurrë

Diku nga viti 2000, ndërkohë që isha ende në shkollë të mesme, nuk e di se si për dreq një shoku im i klasës u konfliktua, krejt rastësisht, me një djalë tjetër. Në atë konflikt isha krejt pa lidhje, veçse shoqërues i shokut tim të klasës për në shtëpi, meqenëse shtëpitë i kishim shumë afër. […]

Continue Reading

Nga Namir Lapardhaja/ Për Kadarenë kam mendur gjithmonë se është shkrimtar i madh, por njeri i vogël.

Eshte shkrimtari qe e ka mbajtur gjalle shijen letrare te shqiptareve ne kohe te veshtira; shkrimtari qe nepermjet vepres se tij u ka dhene kenaqesi te madhe estetike mjaft shpirtrave, te cilet, pervec kesaj kenaqesie, gjithçka e kane pasur zi ne realitetin e zymte te diktatures komuniste; eshte shkrimtari qe me se shumti me vepren […]

Continue Reading

Nga Namir Lapardhaja: E vërteta e Besim Ndregjonit/Dokumenti

Ka një problem me të vërtetën në Shqipëri. Sa herë që dikush hedh një akuzë, të vërtetë ose jo, del dikush tjetër që bën një kundërakuzë dhe, duke u krijuar një tymnajë, askush nuk e merr vesh se si qëndron e vërteta. Në këtë realitet, njerëzit e painformuar në përgjithësi, ndjekësi i thjeshtë i portaleve, […]

Continue Reading

Nga Namir Lapardhaja: Unë bëra çmos, por, ti e di, sistemi…

Në filmin “Vdekja e kalit” (viti 1992) ka një episod të jashtëzakonshëm të takimit të xhelatit me viktimën, ku persekutori, tashmë politikan i rëndësishëm dhe i integruar në rrjedhat demokratike të vendit, rastis të takohet me të persekutuarin dhe në përballjen e tyre, aspak epike, ka një shprehje që e ka shoqëruar gjatë diskurin politik […]

Continue Reading

Namir Lapardhaja: Njerëz, mos e humbni kujtesën!

(Në ndihmë të gazetares Beti Njuma, e cila do të përgatisë një dokumentar për vrasjen e poetëve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi ) Namir Lapardhaja U njohëm me një status të shkrimtarit të njohur, studjuesit, përkthyesit dhe poetit Agron Tufa, ku ftonte lexuesit, poetët, dashamirësit e poezisë për të lexuar poezitë e dy poetëve martirë, […]

Continue Reading