Nga Enver Bytyçi/ “Do t’i ruajmë kufijtë prej teje, Hashim”!

“Do t’i ruajmë kufijtë prej teje, Hashim”! Kjo ishte deklarata e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj në përgjigje të këmbënguljes së presidentit të vendit, Hashim Thaçi, për të vazhduar më tej me idenë e tij të tmerrshme për ndarjen e territorit. Po si erdhi deri te mbrojtja e kufijve të Kosovës nga rreziku që paraqet […]

Continue Reading

Lobi i Grave të Rajoni të Evropës Juglindore kundër ndryshimit të kufijve.

LOBI RAJONAL I GRAVE TË EVROPËS JUGLINDORE (LRGEJL) DHE PJESËMARRËSET E TJERA TË KONFERENCËS SË MBAJTUR NË DURRËS, SHQIPËRI, MË 15 SHTATOR 2018   DEKLARATË   Të shqetësuara me zhvillimet e fundit rajonale, të cilat në mënyrë të drejtpërdrejtë rrezikojnë proceset e paqes dhe sigurisë jo vetëm në rajon por edhe në vetë Evropën. Të […]

Continue Reading

Ivica Daçiç: Po na ofrohet mundësia historike për të marrë Veriun e Kosovës

Në një intervistë të dhënë për televizionin shtetëror serb, ministri i Jashtëm Ivica Daçiç ka deklaruar se propozimi për rishikimin e kufijve me Kosovën, rikthen nga fillimi diskutimet për Pavarësinë e Kosovës. “Ky është me të vërtetë një ndryshim dhe sukses historik dhe tani jemi sërish në fillim. Është një nga dëshmitë e prekshme se […]

Continue Reading

Berisha/ Vetëm Beogradi dhe argatët e tij në Prishtinë kërkojnë ndryshimin e tyre!

Ish-kryeministri Sali Berisha priti në një takim, kryetarin e komunës së Mitrovicës, z. Agim Bahtiri, pasditen e djeshme. Në takim, z.Bahtiri e njohu ish-kryeministrin Berisha me përpjekjet e tij si kryetar komune dhe të ekipit të tij për zhvillimin, prosperitetin e gjithanshëm të komunës së Mitrovicës. Kryetari Bahtiri theksoi se përkundrejt këtyre zhvillimeve, përpjekjet e […]

Continue Reading

Nga nesër zona Schengen me rregulla të reja dhe më të forta

Prej dates 7 prill në kufijtë e BE do të aplikohen rregulla të reja të zonës Schengen duke kontrolluar pasagjerët, për të mbrojtur BE-në nga terrorizmi, raporton BalkanInsight.  Shtetasit e vendeve të tjera dhe qytetarët e BE-së do të kontrollohen tërësisht në kufi, rregulla është parashikuar se do të shkaktojë pritje të gjata dhe trauma […]

Continue Reading