Meta vazhdon vizitën në Itali

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Itali, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u prit nga Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella, në Sheshin e Nderit të Pallatit Quirinale. Pas interpretimit të himneve kombëtare, të dy Presidentët zhvilluan bisedimet zyrtare ku i pranishëm ishte edhe Ministri i Jashtëm i Italisë, Angelino Alfano. Presidenti Meta shprehu mirënjohjen […]

Continue Reading

Itali: Kapen 1.5 ton drogë në një jaht që vinte nga Shqipëria/ Tre në pranga

Mediat italiane të cilat raportojnë se në orët e para të mëngjesit të sotëm një jaht është ndaluar në brigjet e Garganos në Foggia, ku policia ka sekuestruar sasi të konsiderueshme lëndë narkotike e llojit marijuanë dyshohet rreth 1.5 ton. Në bordin e jahtit kanë qënë tre persona shtetas shqiptarë të cilët janë ndaluar nën akuzën […]

Continue Reading

Arrestohet bosi shqiptar, truri i prostitucionit në Itali. Ja emri

Policia italiane ka vënë në pranga ditën e djeshme dy persona, një shqiptar dhe një italian, të cilët zotëronin tregun e drogës në Trieste. Bëhet fjalë për shqiptarin Leonard Ivanaj, i cili në bashkëpunim me italianin Alessandro Spinnato, 28 vjeç, i  njohur si Mister Simpatia kishin ngritur një rrjet të tërë të trafikimit të drogës […]

Continue Reading

Tërmet në ishullin Iskia të Italisë, deri tani dy të vdekur dhe 30 të plagosur

Insitutit Italian i Sizmiologjisë ka informuar se tërmeti ishte i shkallës 4.0 ballë në një thellësi 5 km nën tokë. Tërmeti është shoqëruar nga 14 lëkundje të tjera më të lehta. Dëme më të shumta ka pasuar komuna e Casamicciola së Iskias ku janë verifikuar shembje të ndërtesave të ndryshme. Disa persona gjatë natës janë […]

Continue Reading

Dedikimi i viktimës për bashkëshortin që i mori jetën

Një krim i rëndë ndodhi dje në Varese, Itali, ku 62-vjeçari Muhamet Vrapi masakroi bashkëshorten e tij 52-vjeçare, Diana. E ndjera, nënë e tre fëmijëve, i ka bërë vetëm pak muaj më parë një dedikim në gjuhën italiane bashkëshortit të saj. “Sot është një ditë speciale për dashurinë time. I dashur ti je një baba […]

Continue Reading

Ekzekutohet me 4 plumba shqiptari në Itali/ Ja emri

Gasper Reçi 43 vjeç, është shqiptari i cili u vra me armë zjarri rreth orës 23:30, teksa ishte duke ecur drejt banesës së tij në rrugën Simeri Crichi, në Tor Vergata, raporton ‘Corriere’. 43-vjeçari ka mbetur i vdekur në vend, ndërsa trupi është gjetur nga policia, pas njoftimit të marrë nga qytetarët. Nga hetimet paraprake […]

Continue Reading

Shpartallohet banda e shqiptarëve të specializuar për vjedhje. Zbulohen nga facebook

Shpartallohet një bandë shqiptare e specializuar për vjedhje. Janë më shumë se 52 të shtëna që i atribuohen kësaj bande në krahinat  Verbania, Novara, Aosta, Lecco me një vlerë totale të mallrave të vjedhura prej gjysmë milioni euro. Operacioni që çoi në burg pesë të arrestuarit dhe mbylli në shtëpi dy të tjerë është kryer […]

Continue Reading

“CV-ja e errët” e Gentjan Dajës, ish-kryetari i PS kërkon zgjedhjen e gruas së tij në krye të Kavajës

Kavaja do të zgjedhë kryetarin e ri më 7 maj, pasi KQZ i hoqi mandatin Elvis Rroshit, si rezultat i ligjit të dekriminalizimit. Pavarësisht ndëshkimit moral dhe politik që PS ka marrë me shkarkimin e Rroshit, partia e drejtuar nga Edi Rama duket se nuk është e gatshme të ndryshojë shumë në këto zgjedhje të […]

Continue Reading

Policia italiane nis arrestimet e tifozëve shqiptarë për hedhjen e flakadanëve

Të paktën një tifoz u arrestua mbrëmë gjatë ndeshjes në Palermo ku u përballën Italia me Shqipërinë ndërkohë që një numër tifozësh ajnë në listat e policisë. DIGOS, polica e specializuar në Itali që zakonisht merret me ngjarjet e dhunshme si ato të mbrëmshmet në “Renzo Barbera” të Palermos, ka filluar menjëherë punën për të […]

Continue Reading

Arrestohen 4 oficerë policie për 8 ton drogë të kapur në Itali. Ja emrat e tyre

Prokuroria per Krime te Renda ka urdheruar arrestimin e 4 punonjesve te Policise ne piken e kufirit Qafe Thane, te dyshuar per vepren penale te “Trafikut te narkotikeve” ne bashkepunim, ne vijim te hetimit te nisur pas zbulimit te nje kamioni maqedonas me 8 ton kanabis ne Itali, ne shkurt 2017. Ne baze te hetimit […]

Continue Reading

Italia në ankth para ndeshjes me Shqipërinë

Italia ka vijuar përgatitjet e saj për ndeshjen kundër Shqipërisë, por trajneri Ventura nuk ka pasur në dispozicion të gjithë futbollistët e grumbulluar. Dje seancën e paradites nuk ka marrë pjesë mbrojtësi Lenoardo Bonuçi, i cili kishte probleme shëndetësore. Mbrojtësi i Juventusit po kalon një virozë gripale dhe për çështje sigurie, si për të mos […]

Continue Reading

Nga Fitim Zekthi: Qeveria teknike është akt i sovranit, jo kundër tij

Është e qartë se qeveria dhe kryeministri Rama do të bëjë gjithçka që të mos përmbushë kërkesën e opozitës për krijimin e një qeverie teknike, por është e pakuptimtë që ata të përdorin argumente qesharake dhe apolitike për të kundërshtuar këtë kërkesë. Edhe më e rëndë është gjendja e atyre njerëzve në shtyp dhe opinion […]

Continue Reading

Ministër i Brëndshëm, vëllai i kapos së drogës.

Emërimet e reja në qeverinë e Kanabistanit! “Te dashur miq, mediat njoftojnë se: -Ministria e droges i besohet Fatmir Droges, qe me vellain e tij kryekspert, trafikant nderkombetar droge, Arianin te denuar ne Itali, Venezuele dhe Ekuador, do siguroje trafikun e drogave te forta ne Shqiperi. Vella Ariani kontrollon per llogari te familjes trafikun e […]

Continue Reading

Nga Dr. Bledar Kurti: Si u themelua CIA?

Gjatë shtatë dekadave të fundit ka patur një numër shumë të madh mitesh rreth kultit të inteligjencës dhe Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, e njohur ndryshe si CIA (Central Intelligence Agency). Shpeshherë këto mite kanë prejardhjen nga mungesa e njohurisë për shërbimet e inteligjencës, nga lajmet në media ose nga libra triller of aventuresk. CIA perceptohet […]

Continue Reading

Albana Vokshi: Rama ik. Nëse ti nuk ikën vetë, gratë do të jenë në ballë të protestës

Deputetja e PD-së Albana Vokshi paralajmëroi nëse nuk largohet vetë Edi Rama, atëherë do të jenë gratë në ballë të protestës. “Edi Rama ik. Nëse ti nuk ikën vetë, gratë do të jenë në ballë të protestës” Gratë demokrate kërcënojnë. Ato janë rreshtuar përballë zyrës së Kryeministrit Rama. Në një fjalim të mbajtur para grave […]

Continue Reading

Elvis Roshi akuzon Ramën se ka shkelur Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, i cili pretendon se vendimi i Edi Ramës për shkarkimin e tij është anti kushtetues. Gjykatësit i dhanë prioritet argumentave të përfaqësuesve ligjorë të qeverisë që mbrojtën idenë e shkarkimit. Kështu Roshi e ka gjetur veten “të braktisur” nga qeveria e partisë […]

Continue Reading

Çmimet e naftës kanë shënuar rritje të frikshme. 1 l naftë 172 lekë

Çmimet e naftës kanë shënuar rritje ditët e fundit me 4-5 lekë për litër tek operatorët më të mëdhenj, duke reflektuar shtrenjtimin e naftës në tregjet ndërkombëtare. Kastrati, operatori më i madh në treg, e shet naftën me 172 lekë dhe benzinën me 173 lekë, më një rritje prej 4 lekë për litër. Edhe Eida, […]

Continue Reading

Arrestohen dy shqiptarë në Itali pasi iu kapën 240 kg marijuanë dhe 50 gr kokainë e pastër.

Në pranga të policisë italiane kanë rënë dy shtetas shqiptarë përkatësisht 22 dhe 23 vjeç. Arrestimi i tyre është bërë në lagjen e quajtur Borghesiana. Nga kontrolli i ushtruan në banesën e tyre u gjetën 240 kg marijuanë, 50 gramë kokainë e pastër, një pistoletë e rreth 20 mijë euro cash. Sipas policisë italiane, lënda […]

Continue Reading

CNN Grek: Janë 5 qytete ku dyshohet se janë zhdukur lëndët kimike.

Lajmi për zhdukjen në Shqipëri të 1300 kontenierëve me lëndë kimike është bërë lajm kryesor edhe në mediat greke. Pas agjencisë “Lifo” sot është CNN që ka shkruar për këtë lajm të rëndë. CNN në gjuhën greke shkruan se, në Shqipëri kanë nisur hetimet në lidhje me zhdukjen e kontenierëve. Është prokuroria e Durrësit që […]

Continue Reading