Edhe PDIU i kërkon Ramës qeveri teknike.

Pas Ilir Metës që u deklarua mbrëmjen e djeshme për një qeveri besimi, është Mesila Doda, numri II i PDIU-së që kërkon zgjidhje të krizës përmes negociatave Rama-Basha. Mesila Doda tha se duhet një pak kombëtar për të ndryshuar si fillim Kodin Zgjedhor që penalizon partitë e vogla. Deklarata e saj  është bërë me simpatizantë të […]

Continue Reading

Rrëfimi i Nard Kokës: 7 orët e darkës Rama-Meta në Lalëz

“1 prilli” ka mbetur në memorien e afërt politike si simbol i koalicionit aktual “Rama-Meta”. 4 vite më parë, të dy krerët e PS-së dhe LSI-së shpallën aleancën paraelektorale në zgjedhjet e qershorit të po atij viti. Në fakt, aleanca u zyrtarizua më 3 prill, por më 1 prill Ilir Meta njoftoi kryeministrin Berisha se […]

Continue Reading

Koço Kokëdhima: PS-ja pa Ilir Metën shkon në humbje katastrofale

Koço Kokëdhima ka folur dje në një intervistë duke sqaruar se PS-ja po shkon në hunnerë dhe në katastrofë me këtë lidership që ka sot dhe sidomos prej Edi Ramës, i cili nuk pyet për asnjëri në selinë rozë, as për socialistët e thjeshtë, por vetëm për karrikën e tij. Ndër të tjera ish-deputeti i […]

Continue Reading

Votohen sot në Kuvend katër Ministrat e rinj.

Kuvendi do të votojë këtë të enjte dekretet e Presidentit për emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, të propozuar nga kryeministri Edi Rama.. Deputetët e maxhorancës pritet të miratojnë sot emërimin e Fatmir Xhafajt në postin e ministrit të Brendshëm, të Ogerta Manastirliut në postin e ministrit të Shëndetësisë, të Eduard Shalsit […]

Continue Reading

Ilir Meta ka uruar besimtarët bektashinj në Kryegjyshatën Botërore në Tiranë.

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka uruar besimtarët bektashinj në Kryegjyshatën Botërore në Tiranë. Meta tha se “jemi së bashku për një të nesërme më të mirë për veten, familjet dhe miqtë. Dita e sotshme është festa tradicioanle e së djeshmes që vjen si triumf  i së nesërmes. Është një ditë e jashtëzakonshme që afron […]

Continue Reading

Meta ironizon Erjon Veliaj-n për servilizmat e këtij të fundit/ Video

Aftësitë për të bërë lëvdata dhe komplimenta Erjon Veliaj e tregoi në inaugurimin e shkollës Kongresi i Lushnjës, aty ku Ilir Meta ka bërë filloren dhe ku nëna e tij punonte mësuese. Nostalgjinë e Metës, Veliaj e shfrytëzoi për t’i shtrirë dorën e bashkëpunimit dhe për t’i thënë se konfliktet brenda koalicionit duhen lënë pas. […]

Continue Reading

Meta: Zgjedhje pa PD? Njoftoni Ramën se pluralizmi ka ardhur që në ‘90

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta i është përgjigjur interesit të medias lidhur me deklaratën e Ramës se do të shkohet në zgjedhje edhe pa PD-në. Teksa ishte në inaugurimin e shkollës “Kongresi i Lushnjës” bashkë me Nikollën dhe Veliajn ai u pyet nga gazetarët nëse LSI do të shkojë në zgjedhje pa PD? “Më vjen […]

Continue Reading

Shpërthen Baton Haxhiu ndaj Ramës: Hiqe nga qeverisja atë helm, hiqe Ilir Metën

Analisti nga Prishtina, por me pasaportë shqiptare Baton Haxhiu është hedhur në mbrojtje të Saimir Tahirit, ndërsa këshillon kreun e socialistëve Edi Rama që të largojë nga qeverisja Ilir Metës, sepse ai është helmi i anëtarëve të PS-së. Më poshtë Haxhiu ka edhe disa këshilla të tjera për Edi Ramën. Në Shqipëri, sulmi i të […]

Continue Reading

Elvi Fundo edhe me dhëmbë të thyer sulmon sërish krerët e PD-së duke iu drejtuar Nebil Çikës.

I sapo dhunuar ne mes te Tiranes dhe nje llapaqen i pafund, Fundo, serish ka sulmuar kreret e PD-se gjate nje shkrimi te bere ne paçavuren e tij te sponsorizuar nga Filip Cakuli. Nuk e dime me saktesi se prej nga e beri kete shkrim. Nga shtrati ne spital me nofulla te thyera, apo nga […]

Continue Reading

Fatos Lubonja: Katër skenarët pas të cilëve fshihet largimi i Saimir Tahirit

Janë të shumtë skenarët që qarkullojnë për largimin e Saimir Tahirit nga posti i Ministrit të Brendshëm. Edi Rama ka dhënë versionin më të pabesueshëm deri tani, se ministrin që ai e quante më të suksesshmin e qeverisë, e paska larguar për t’u marrë me fushatën elektorale në Tiranë. Analisti Fatos Lubonja, në një shkrim […]

Continue Reading

Na keni rruar b… më plasi k… Përplasja mes mbesës së martirit Kacelli dhe djalit të enver hoxhës.

Nuk ka faj ai, JO. Fajet i kemi ne te gjitha. Ne, qe eterit e tyre na dogjen jeten, rinine, dashurine. Ai nuk ka faj. Ndoshta tani ai duhet te dergjej burgjeve dhe e ema e tij gjithashtu. Po demokracia i fali. Ju, bij bushtrash te pjelles komuniste nje dite do ta pesoni. Nuk eshte […]

Continue Reading

Lajthit Beqaj. Flet përçart në Shkodër. Video

Ilir Beqaj, ka qenë i pranishëm në një konferencë të zhvilluar për “Ditën Ndërkombëtare të Veshkave” në Shkodër por që siç duket edhe nga fjala që ka mbajtur, ka qenë në një situatë aspak të pëlqyeshme. Në një sallë me një prani të pakët të “bluzave të bardha”, Beqaj ka qenë tërësisht i trullosur, si […]

Continue Reading

Ilir Kadia: Na e zvogelove Shqiperine e mire o Miku yne, Muhamet Malo!

Na e zvogelove Shqiperine e mire o Miku yne, Muhamet Malo! Gishtat me kane ngrire mbi tastiere e dot nje rrokje nuk po mund ta formoj!Per dreq s’me lene qindra mesazhe ngushullime per ty nga anekend botes!Une pandehja se ti zemren aq te madhe, si det, e kishe vetem me mua e familjen time por […]

Continue Reading

Nga Artur Zheji: A po soset vaji i kandilit i qeverisë Rama?

Sipas një përralle të vjetër persiane, çdo njeri, në fatin dhe në jetën e tij, ka diku, në një shpellë të stërmadhe një kandil. Ky kandili (për ata që nuk e dinë, thirret ndryshe edhe bishtuk dhe është një enë e mbushur me vaj, nga ku zgjatet një fitil që digjet e bën dritë, për […]

Continue Reading

Nga Fitim Zekthi: A është protesta e PD kundër vetting-ut?

Një nga problemet më të mëdha me njohjen është se njerëzit mund të përfundojnë në subjektivizëm të plotë duke e parë të gjithë realitetin si produkt të mendjes dhe shqisave. Clive Staple Lewis, një filozof i njohur, thotë se njeriu kur është përballë një trëndafili mund të bëjë “zbulimin e tmerrshëm” se ngjyra rozë e […]

Continue Reading