Kampionen e Botës nuk e pret askush në Rinas. Dhe habitemi kur ata braktisin vendin e tyre.

Kampionia e Botës në peshngritje, Romela Begaj, arriti t’i dhuroj kombit tonë një rezultat historik në SHBA, duke marr medaljen e argjend në stilin e shkëputjes. Menjëherë vërshuan urimet  nga politika pas marrjes së këtij cmimi si nga Meta, Rama, Basha etj, por për fat të keq gjithcka ishte vrituale, ashtu sic jemi mësuar ne […]

Vazhdo të lexosh

Qershor 1999/ Ushtarët serbë ikin nga Kosova duke sharë gazetarët e huaj. Video

 Në kronikat e transmetuara në vitin 1999 gazetarët e huaj veçojnë pritjen me përqafime që iu bë ushtarëve britanikë, ndërsa serbët largohen duke sharë dhe ofenduar. 12 Qershori i vitit 1999, dita kur NATO ka ndërhyrë në Kosovë, paraqet një prej datave më të rëndësishme në historinë e Kosovës. Televizioni “TV3” ka publikuar edhe njëherë […]

Vazhdo të lexosh

Fiks Fare: Dy fabrika në Elbasan paketojnë ujin e përroit dhe e shesin për ujë të pishëm

Gazetarët e emisionit investigativ janë njoftuar nga qytetarët se abuzimi kryhet nga dy fabrika uji. Menjëherë gazetarët e emisionit shkuan për të verifikuar gjendjen aktuale nga afër. Fillimisht u gjetën dy fabrikat e ujit. Gjatë verifikimit rezultoi se jo shumë larg ndërtesave të këtyre fabrikave, ndodhet një përrua. Fiks Fare zbuloi se në vende të ndryshme […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri i përmënd burgun…

Në reagimin e fundit të ashpër kundër LSI-së, lidhur me raportin e Departamentit të Shtetit, sa i përket kultivimit dhe trafikut të drogës, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri flet edhe për politikanë që e kanë vendin në burg. Ndonëse nuk përmed emra, Tahiri lë të kuptohet se kjo është për LSI-në, e ndoshta për kreun […]

Vazhdo të lexosh

Si nuk vdes ky Oktapod?

Gazetarët e “Breitbart News”, një agjencie lajmesh radikale në SHBA dhe që mbështet presidentin Donald Trump, i kanë shkaktuar ‘shumë dhimbje koke’ miliaderit George Soros. Investigimet e tyre ndaj rrjetit global të Sorosit kanë kontribuar në atmosferën negative të miliarderit përballë Europës. Qeveria Hungareze ka marrë një sërë masash për minimizimin e influencës së Fondacioneve […]

Vazhdo të lexosh