Basha/ Ti hiqet viza amerikane Edi Ramës

Lulzim Basha ka bërë thirrje që Ambasada e SHBA-së ti heqë Edi Ramës, vizën amerikane. Kjo sipas tij për shkak se ka shkelur ligjet elektorale të vendit, duke dhënë një donacion në fushatë elektorale, në kohën kur në SHBA nuk lejohet që kandidatët të marrin donacione nga jashtë vendit. Basha tha se Rama është “njeriu […]

Continue Reading

KQZ rrëzon kërkesën për shtyrje afatesh. Rama: Ne me buke, ata me gurë

Kreu i PS dhe njëkohësisht kryeministri Edi Rama ka akuzuar PD-në në lidhje me rrëzimin e kërkesën nga ana e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për shtyrjen e afateve të regjistrimit të koalicionit. Rama shkruan në Facebook, se kjo kërkesë ishte si shprehje e vullnetit të mirë ndaj PD-së. “Kërkesa KQZ-së është e koalicionit PS-LSI & […]

Continue Reading

Komentuesit masakrojnë me komente organizatën Sorosiane’ USAID/ALBANIA’

https://www.facebook.com/Albania.USAID/videos/1619878891374138/ A e ke emrin në Listën e Zgjedhësve? A e di se ku do të votosh më 18 Qershor 2017? Shmang çdo të papritur, mos e lër për ditën e fundit! Kontrollo tani listën online, sigurohu që ke emrin në listë, sigurohu që voton! TI ZGJEDH TI VOTON! Kjo eshte reklama qe USAID/ALBANIA, ka […]

Continue Reading

Basha: Bashkë me ‘plakat’ do të ikë edhe Edi Rama.

Lulzim Basha ka lëshuar sfidën për kreun e PS dhe të qeverisë Edi Rama. Duke folur nga ‘çadra e lirisë’ në një bashkëbisedim me artistë dhe studentë të artit, Basha është shprehur se në këtë shesh nuk vijnë dot vetëm trafikantët dhe kriminelët që e kanë selinë në kryeministri. Basha u shpreh se bashkë me […]

Continue Reading

Luan Rama: Çfarë sakrilegji është një qeveri e majtë pa Ramën kryeministër?

Pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të LSI, Luan Rama doli para gazetarëve dhe iu drejtua kryesisht kryeministrit përmes një gjuhe metaforash e indirekte. Rama citoi një shprehje të Duçes “ne jemi të vendosur të shkojmë gjithmonë përpara mirë të vendosur të shkojmë përpara, por në kthesa?” duke patur parasysh deklaratat e kryeministrit për futjen në […]

Continue Reading

Vëndin e ka përmbyt krimi, kryeministri merret me skedina.

Kryeministri Edi Rama ndodhet në një prej momenteve më delikate të qeverisjes së tij. Zgjedhjet e qershorit mund të kthehen në një farsë, ose Rama do të duhet t’i lërë vendin një qeverie teknike. Vendi është kanabizuar thuajse i gjithi. Por ndonëse është në kuotat më të ulëta të efiçencës, kryeministri duket se jeton në ‘univers paralel’, ai […]

Continue Reading

Gruaja e Edi Ramës drejt blerjes së ‘Veneto Bank’ në Tiranë

Banka Veneto, një nga bankat më të mëdha në Itali, e pranishme në Shqipëri që në vitin 2009, dhe prej kohësh në qendër të polemikave dhe hetimeve gjyqësore do të shitet. Filiali shqiptar ishte së fundmi objekt i një inspektimi nga Banka e Shqipërisë që kërkoi uljen e volumit të kredive dhe rritje të madhe […]

Continue Reading

Nga Fatos Lubonja: Për Edi Ramën që nuk shqyen pula, por është i rrezikshëm për vendin

Shfaqjen e Ramës  në emisionin “Të paekspozuarit” e ndoqa me vëmendje  jo vetëm për arsye se është emisioni  në formatin e të cilit bëj pjesë, por edhe pse shumë njerëz më morën në telefon për të më pyetur se pse nuk isha aty sëbashku me Bushatin.  Kur u thashë se Edi Rama nuk vinte në […]

Continue Reading

Gjasat që nesër Meta mund të japë dorëheqjen.

Ilir Meta ka lajmëruar thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të parlamentit ditën e martë ora 18.00, ndërkohë që parlamenti mund të mblidhet normalisht, si përherë ditën e enjte. Nuk ka asgjë emergjente pse duhet të mblidhet Kuvendi. As kohë lufte, as dorëheqje te kryeministrit, as marrëveshje Rama-Basha, as vjen Presidenti i SHBA, as nuk ka […]

Continue Reading

Banorët e fshatit Verri në Fier përplasen me Policinë/Video

Ndërsa kryeministri Rama ndodhet në Fier, në fshatrat e Myzeqesë ka pasur një përplasje mes banorëve dhe policisë. Banorët e fshatit Verri, prej 20 ditësh po kundërshtojnë ndërtimin e një incerenatori plehrash. Banorët tregojnë se ky projekt ka marrë lejen e Bashkisë Fier, por ai nuk ka as leje mjedisore dhe as leje ndërtimi. Banorët […]

Continue Reading

Dule paralajmëron Ramën/Nuk ia ke idenë fundit që do të kesh po vijove kështu

Kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule ka shigjetuar sërisht shefin e qeverisë për qëndrimin që po mban me zgjidhjen e krizës politike. Në një postim në Tëitter, Vangjeli e konsideron një narciz ndërsa shkruan: “Vendi në krizë, Rama në narcizmin e vet! Por si të gjitha edhe mitin e Narcisus e di përgjysëm”. Por Dule nuk […]

Continue Reading

Rama/ Fajin e kanë analistët jo pronarët si Frangaj dhe Çili

Edi Rama është marrë me opinionistët dhe gazetarët duke i quajtir ata si të keqen më të mëdha. Ai ka folur edhe njëherë për kanale të nëdheshme parash që paguajnë këtë pjesë të një kaste prej 800 vetësh që shohin vetëm interesin e tyre. “Agallarë mediatikë”, “Katund mediatik” kanë qenë termat e përdorur prej tij […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Rama shpërthen ndaj Metës: Ke marrë para për të bllokuar zgjedhjet

Edi Rama ka sulmuar ashpër kreun e LSI-së dhe Kuvendit, Ilir Meta. Duke folur në sallën e parlamentit, Rama ka hedhur akuza ndaj Metës, duke i thënë se është sponsorizuar për të bllokuar zgjedhjet. “Nga ana tjetër, përpjekja për tu thënë shqiptarëve se pavarësisht të gjithëve se zgjedhjet pa opozitën nuk mund të bëhen është […]

Continue Reading

Një nga një ministrat e PS-së lënë selinë e kryeministrisë/Video

Ka përfunduar në selinë e kryeministrisë takimi urgjent i thirrur nga kryeministri Edi Rama me ministrat e Partisë Socialiste. Nuk dihet ende ç’është biseduar në këtë takim, por burime nga kampet politike thonë se është afër arritja e një zgjidhjeje politike, ose të paktën e nisjes së dialogut për arritjen e kësaj zgjidhjeje.

Continue Reading

Basha paralajmëron Ramën: Jemi në një javë vendimtare

Lulzim Basha, ka paralajmëruar sot se protesta e opozitës ka hyrë në një javë vendimtare të zhvillimeve politike dhe orët në vijim do ta tregojnë atë. “Ndodhemi në një javë vendimtare të zhvillimeve, – tha Basha në çadrën e protestës. – Republika e vjetër, “komploti”, shpreson që nëpërmjet një dialogu fasadë të zhvillojnë zgjedhje fasadë në […]

Continue Reading