Fëmijët e shkollave do të ndalohen së bleri pije energjike

Fëmijët e shkollave do të ndalohen së bleri pije energjike, mbi rregullat e reja të forta që do të vendosë kryeministrja Theresa May në Angli. Shitja e kanaçeve me produkte që përmbajnë shumë kafeinë tek personat ndër 18-vjeç duhet të ndalohet me ligj. Ky vendim drastik vjen pas frikës se këto pije shkakktojnë obezitet, prishje […]

Continue Reading

Ja si të eleminojmë erën e keqe të gojës

Ndonjëherë disa ushqime që përmbajnë vajra të caktuara, siç janë hudhrat, qepët dhe pikantet do të prodhojnë një frymëmarrje të keqe. Personat që mbajnë dietë mund të kenë një frymëmarrje të keqe për shkak të ndryshimeve në metabolizëm. Një pjesë e erës së keqe e ka origjinën nga hunda, fyti dhe pjesë të tjera të […]

Continue Reading

Ju vjen erë e keqe nga goja? Ja nga çfarë sëmundje vuani

Është normale që në disa momente goja juaj të mbaje ere të keqe, por nëse ky problem bëhet kronik atëherë duhet gjetur edhe arsyeja. 1. Nuk kujdeseni aq sa duhet për dhëmbet.  Në 85% të rasteve, era e keqe e gojës vjen për shkaqe dentare. Kujdes! 2. Nuk pini ujë aq sa duhet Nga dehidratimi […]

Continue Reading

Ish ministri tjetër i diktaturës i tregon dhëmbët protestës së opozitës.

Kryetari i Grupit të PS, Gramoz Ruçi, ka reaguar sot nga protestës së opozitës dhe bojkotit të Kuvendit prej saj prej mëse një muaji. “Kjo që po ndodh tani është përpjekje për të destabilizuar vendin, – ka deklaruar ai. “Pas një muaji duhet të zgjidhet Presidenti, – tha Ruçi, – por ka nga ata që nuk […]

Continue Reading

Problemet që shfaqen kur nuk lani dhëmbët

Dhëmbët normalisht duhen larë dy herë në ditë, por ka dhe nga ata që e shmangin këtë zakon të përditshëm. Sipas dentistëve, kjo mund të çojë jo vetëm në prishjen e dhëmbëve dhe gjakderdhje të mishrav të tyre, por edhe në sëmundje të zemrës. Por ekspertët tregojnë se çfarë ndodh në të vërtetë. Kryesorja është frymëmarrja […]

Continue Reading

Lëkurë banane për të zbardhur dhëmbë tuaj

Mund t’i keni flokët e përsosura, grimin e keni aplikuar mirë dhe lëkura mund t’ju duket e mahnitshme, por ndoshta vetëm dhëmbët po ua prishin tërë pamjen fizike. Është e dijshme që dhëmbët me ngjyrë të verdhë nuk janë aq atraktiv sa të bardhët ndriçues. Megjithatë, zbardhja e dhëmbëve përmes produkteve të ndryshme shpeshherë është […]

Continue Reading