Ishte prekur nga COVID-19, ndahet nga jeta në moshën 59-vjeçare Bashkim Fino.

29 Mars 2021 | 08.25 Një lajm i hidhur për skenën politike shqiptare. Ndahet nga jeta në moshën 59-vjeçare deputeti socialist, ish-kryeministri i Shqipërisë Bashkim Fino. Ai ishte prekur nga COVID-19 prej disa ditësh dhe gjendja e tij ishte përkeqësuar. Bashkim Fino lindi më 12 tetor 1962 në Gjirokastër. Ishte Kryeministër i Shqipërisë prej 9 […]

Vazhdo të lexosh

Bashkim Fino i sulet opozitës së re: Na vini këtu pas 2 orësh! Çfarë jeni ju; Hajdari: Kam respekt për ju…

Rikthimi i opozitës pasi u larguan për shkak të Ivi Kasos ka tensionuar edhe njëherë mbledhjen e thirrur nga OSBE për tryezën e Reformës Zgjedhore. Bashkim Fino me tone të ashpra iu drejtua Rudina Hajdarit dhe deputetëve se nuk mund të vinë pas dy orësh. Shkak për braktisjen e mbledhjes nga ana e opozitës parlamentare […]

Vazhdo të lexosh

Sherr në Komisionin e ligjeve mes Ulsi Manja dhe Bashkim Finos

Mbledhja e Komisionit të ligjeve është kthyer në arenë sherri mes deputetëve socialistë. Deputeti I PS-së, bashki Fino i ka kërkuar të dhëna Avokatit të Shtetit, Artur Metani mbi vendimin e Gjykatës së Strasburgut për pallatin e familjarëve të Lulzim Bashës në Vlorë. Teksa Metani e ka quajtur “zoti deputet”, Fino është indinjuar dhe ka […]

Vazhdo të lexosh

Deputetët socialistë i sulen Arta Markut, Xhafaj: “Prokuroria të informojë publikun jo thashethemet e pazarit” për daljen e sekretit hetimor.

Publikimi i përgjimeve nga gazeta gjermane Bild ditën e sotme ka ngjallur debat mes deputetëve socialistë në Komisionin e Ligjeve. Në përgjime janë të përfshirë zyrtarë socialistë si dhe kreu i bandës së Shijakut, Astrit Avdylaj. Mësohet se ish ministri Fatmir Xhafaj dhe deputeti Bashkim Fino kanë ngritur shqetësimin për daljen e sekretit hetimor. “Prokuroria […]

Vazhdo të lexosh

Zgjedhjet në FSHF/ Bashkim Fino përfundon në fund të sallës

Futbolli shqiptar zgjedh sot nga Durrësi drejtuesin e ri për 4 vitet e ardhshme si dhe anëtarët e rinj të Komitetit Ekzekutiv. Pak minuta para fillimit të Asamblesë zgjedhore, presidenti Armand Duka, është ulur në bar-in e resortit për të konsumuar kafen e mëngjesit. Ka qenë po kreu i FSHF-së ai që e ka hapur […]

Vazhdo të lexosh

Guxim Alimani/ Para me thes kundër Armand Dukës!

Sipas informacioneve te sigurta banda shteterore dhe bandat e rruges jane hedhur ne sulm kunder Armand Dukes.Kryetrafikanti Gaz Demi dhe Bossi i Xibrakes Olsi Rama kane hapur thesin e parave per te gjithe votuesit ne favor te Bashkim Finos. Ne fushate eshte hedhur haptazi dhe banda e Lul Berishes dhe Iliaz Hasanit ne Durres te […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO ekskluzive: Kunati i Saimir Tahirit, telefonon Finon dhe i thotë se…

Ndërsa duhen edhe 2 ditë për të votuar për presidentin e ri të Federatës Shqiptare të Futbollit, fushata është bërë e paparashikueshme. Një video e mbërritur në redaksinë e SYRI.net tregon se jo vetëm presidentët e klubeve të futbollit janë kundër kandidatit të Edi Ramës, por edhe tifozët. Kunati i ish-ministrit Saimir Tahiri, Alban Berisha […]

Vazhdo të lexosh

Nga Guxim Alimani/ Bashkim Fino-Tentativa e narkoshtetit për të kanabizuar dhe futbollin!

Do kishte mjaftuar autoriteti qe mori jo vetem futbolli shqiptar vitet e fundit dhe ne saje te tij dhe Shqiperia qe dhe njerez eminente te botes se sportit te mos merrnin iniciative te konkuronin Armando Duken.Por Edi Rama eshte kthyer ne nje shurdh qe eshte e kote te apelosh te degjoje muziken e realitetit por […]

Vazhdo të lexosh

Duka/ Ministrat dhe kryebashkiakët e PS po bëjnë presione

Armand Duka, ishte i ftuar në emisionin “Rubrika Sportive” në RTSH, ku  foli dhe për kundërshtarin e tij, Bashkim Finon. “Të gjithë do të dëshironim që ndërhyrja e politikës të ishte zero. Jemi përpjekur që ta shmangim, por nuk kemi arritur ta zhdukim. Sot, në vitin 2018, që unë mendoja që do ishte më pak, […]

Vazhdo të lexosh

Paralajmërim i UEFA-s/ Jo politika në FSHF!

-Drejtor i komunikimit në Federatën Europiane të Futbollit: Nuk do të tolerojmë asnjë ndërhyrë politike në garën për kreun e futbollit shqiptar. Gara për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit Shqiptar është në momentet kur kandidatët po “mprehin shpatat” për betejën që zhvillohet më 7 shkurt. Në garë është kreu aktual i FSHF, Armando Duka […]

Vazhdo të lexosh

Miku i Bamir Topit propozon Finon për president të FSHF

Presidenti i Tiranës, Refik Halili duket se ka bërë edhe një tjetër tradhti ndaj tifozëve të Tiranës. Mësohet se klubi i drejtuar prej tij ka vendosur të propozojë për president të Federatës Shqiptare të Futbollit, Bashkim Finon e Partizanit. Dihet botërisht që Fino është futur në këtë garë nga vëllai i Edi Ramës, Olsi Rama […]

Vazhdo të lexosh

Fino akuza qeverisë “Rama” për grantin gjerman në Qytetin Studenti

Deputeti socialist Bashkim Fino ka ngritur shqetësimin mbi këtë procedurë. Sipas tij përgjegjësinë duhet ta mbajë qeveria dhe jo ky komision, pasi në të duhen diskutuar vetëm huadhëniet. Komisioni parlamentar i Ligjeve ka diskutuar sot projektligjin për grantin shtesë prej 2.03 milionë euro të akorduar nga qeveria gjermane. Ky fond do të shërbejë për fazën […]

Vazhdo të lexosh