Nga Albina Deda Gjoci/Përtej një alarmi kombëtar.

Kurre Erdoganizim e otomanizim te Mirdites! Shikoni kete foto qe nuk len vend per koment. Eshte diga e HEC-it te Qaf-Molles ne zemer te Mirdites. Nje kompani turke aspak serioze e cila pretendon te shfrytezoje pasurite ujore te vendlindjes time me afat te gjate ka gdhendur ne balle te diges flamurin gjysem-hene te shtetit te […]

Continue Reading

Nga Albina Deda Gjoci/ Alarmi është pak. Kohë tjetër nuk ka.

Ja dhe skena shemtire si ne vitin 1946 kur opozites i mbyllet goja.Me xheste kalecesh e gjuhe helm,me gjithe mediokritetin e mitomanine e dikurshme te diktatures kadavra e komunizmit Gramoz Ruçi paralajmeron funeralin e demokracise! Krimi ka marre qytetari.Asnje qytetar i ketij vendi nuk ka as sigurine minimale per jeten. Droga mbush male e dete […]

Continue Reading

Zjarri në Bibliotekën Kombëtare djeg librat e periudhës ruse. Do Zoti janë djegur dhe veprat e diktatorit

Pas ndërhyrjeve të zjarrfikësve u bë e munduar neutralizim i flakëve, ndërsa mësohet se janë dëmtuar vetëm disa libra të periudhës ruse. Zëvendës ministri i Kulturës, Zef Çuni i pyetur nga gazetarët tha se materialet e djegura nuk ishin të ndonjë rëndësie të veçantë. Zef Çuni: Kemi hartuar edhe projektin e rikonstruksionit të Bibliotekës Kombëtare, e […]

Continue Reading

Cilat janë superbakteret që kanë vënë në alarm mjekësinë?

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar një listë me bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, që janë ndër më të rrezikshmit për shëndetin e njeriut. Në krye të listës janë bakteret më të rrezikshme, si E. coli, që mund të shkaktojnë infeksione tek qarkullimi i gjakut dhe pneumoni tek pacientët. Lista do të diskutohet gjatë takimit […]

Continue Reading