SPRINT NEWS ALBANIA

Sport

BILD: Arbitri i skandalit nuk të drejtojë më ndeshje në Kampionatin Europian

Nga Tom Kuehner, BILD

A është kjo pasojë e faktit se ai nuk i ra bilbilit?

Në çerekfinalen e Kampionatit Europian ndërmjet Gjermanisë dhe Spanjës, gjyqtari anglez Anthony Taylor nuk dha një penallti- edhe pse spanjolli Marc Cucurella e preku qartë topin me dorë në zonën e rreptësisë.

Gjermania u tërbua, por vendimi qëndroi. Më keq akoma: Spanja shënoi në kohën shtesë për të fituar (2-1) dhe është në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian kundër Francës të martën. Qindra mijëra njerëz kërkuan që loja të luhej sërish në një peticion online.

Siç raporton tani Daily Mail, Taylor nuk do të gjykojë më asnjë ndeshje në turneun në Gjermani. Ka përfunduar kampionati europian për arbitrin anglez.

Ky nuk ishte vendimi i parë i diskutueshëm i Taylor. Në ndeshjen në grup ndërmjet Francës dhe Holandës (0-0), gjyqtari e anuloi një gol të Xavi Simons – sepse Denzel Dumfries ishte pasivisht në pozicion jashtë loje.

Por një gjë është gjithashtu e qartë: në turnetë e kaluar ishte shumë e zakonshme që të dërgoheshin në shtëpi gjyqtarët nga të katër vendet gjysmëfinale. Kalimi i Anglisë në katër të fundit do të thotë se Taylor mund të kishte arbitruar vetëm finalen gjithsesi – dhe vetëm nëse ‘Tre Luanët’ do të eliminoheshin në gjysmëfinale.

Gjysmëfinalja mes Anglisë dhe Holandës do të drejtohet nga arbitri gjerman Felix Zwayer. Dueli i Spanjës kundër Francës të martën do të drejtohet nga slloveni Slavko Vincic.

Sipas “Gazzetta dello Sport” janë dy kandidatë të fortë për drejtimin e finales së Kampionatit Europian: italiani Daniele Orsato dhe polaku Szymon Marciniak.

Të dy gjyqtarët kanë përvojë në finale: Orsato drejtoi finalen e Ligës së Kampionëve 2020 midis FC Bayern dhe Paris Saint-Germain (1-0), Marciniak drejtoi finalen e Kupës së Botës 2022 midis Argjentinës dhe Francës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?